MedyaFaresi MedyaFaresi

Taraf'tan Gazeteciler Cemiyeti'ne 'Cemaat' suçlaması!

Taraf gazetesi bugün sürmanşetinde dün Fatih Altaylı'nın yazısı ile başlayan polemiği haberleştirdi ve TGC için Cemaat benzetmesi yaptı.

Eklenme: 30 Aralık 2010 10:33 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 02:00
Taraf gazetesi'nden Burhan Ekinci, bugün gazetenin sürmaşetinde yer alan haberinde Fatih Altaylı'nın yazısı ile başlayan ve TGC'nin sert bir cevabı ile devam eden polemiği haberleştirdi. "Cemiyet değil cemaat" başlıklı haberde. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti için "Laikçi bir cemaat" kavramı kullanıldı.

İşte gazetenin sürmanşetindeki o haber:

Cemiyet değil cemaat

Laikçi bir cemaat  görünümündeki Gazeteciler Cemiyeti Zaman Gazetesi'nin başörtülü muhabiri Gülizar Baki'nin üyelik talebini geri çevirdi. Karara karşı çıkan gazeteci Doğan Satmış'ı da cemiyetteki bütün görevlerinden aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, (TGC) üyelik için başvuran ancak başörtüsünden dolayı üyeliği tartışma konusu olan Zaman gazetesi muhabiri Gülizar Baki'yi savunarak cemiyete girmesini sağlayan Habertürk Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Doğan Satmış'ı tüm görevlerinden aldı. Taraf'a konuşan Satmış, "İtiraz ettiğim için yönetim beni cezalandırdı" dedi.

Gazeteci üye yapıldı ama...

Zaman gazetesi muhabiri başörtülü Gülizar Baki, geçtiğimiz yıl TGC'ye üye olmak için başvuruda bulundu. Üyelik başvurusu Yönetim Kurulu'nda ele alındı. Toplantılarda Yönetim Kurulu üyeleri Baki'nin başörtülü olmasını gerekçe göstererek başvurunun reddedilmesini istedi.