MedyaFaresi MedyaFaresi

Taraf'ın hangi yazarını ölümle tehdit ettiler?

Kimliği belirsiz bir kişi, Taraf gazetesi yazarını cep telefonundan arayarak siyasetçiyi ölümle tehdit etti.

Eklenme: 08 Eylül 2010 10:06 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 23:12
Taraf gazetesi yazarı ve siyasetçi Orhan Miroğlu, yeni çıkan "Ölümden Kalıma -Diyarbakır Cezaevinden Mektuplar" kitabının tanıtımı için bulunduğu İstanbul'dan Ankara'ya döndüğü sırada ölümle tehdit edildi.

Bir arkadaşının ofisinde Başbakan'ın Diyarbakır konuşmasını dinledikten sonra 3 Eylül akşamı (Cuma) saat 21.00'de Ankara uçağına binen Miroğlu'nun, gece 12 sularında Ankara Otobüs Terminali'ne vardığında cep telefonu çaldı.

"GERİ ADIM ATMAYA NİYETİM YOK"

Kimliği belirsiz telefondaki kişi, Miroğlu'na "Her an ölebilirsin!" diyordu. Bu sözler karşısında öfkelenen Miroğlu telefonu kapattığını bildirdi.

Taraf gazetesinde dün (6 Eylül) yayınlanan yazısını bu konuya ayıran Miroğlu, zaman zaman tehdit içerikli e-mailler aldığını hatırlatarak şöyle diyor:

"O malum maillerden bana da gelir. Aklımı başıma almam, Kürtlere eşit hak talep ederken iyice düşünmem tavsiye edilir. Bu tavsiyeler, genellikle bu ülkede binlerce Ogün Samast'ın olduğu hatırlatılarak yapılır filan.

"Ama ölüm tehdidi, üstelik böyle efekt kullanarak ölümle tehdit etmek ilk kez oluyor. Evdekilerle paylaşmasam, daha mı iyi olacaktı bilmiyorum, ama paylaşmak galiba en iyisiydi ve paylaştım... "

Ancak Miroğlu, korkular nedeniyle geri adım atmaya niyeti olmadığını bildiriyor. "Ama hiçbir şey, bu korkakların beklediği ve umduğu gibi olmayacak. Bulunduğum yerden geriye bir adım bile atmaya niyetim yok benim."

19 Ocak 2007'de gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından bazı köşe yazarlar Emniyet korumasına alınmıştı.

AYDINLARI TEHDİT ETMEYE SON!

Türk İntikam Tugayı (TİT) isimli örgüt en son, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan aydınları yolladığı elektronik postayla tehdit etmişti.

Örgüt, Ufuk Uras, Oya Baydar, Mebuse Tekay, Ahmet İnsel, Aydın Engin, Mithat Sancar, Cengiz Algan, Baskın Oran ve Sezgin Tanrıkulu'na yolladığı elektronik postada "İstanbul Cumhuriyet Savcılığına sunduğunuz suç duyurusu ile idam fermanlarınızı kendi ellerinizle imzalamış bulunmaktasınız" ifadelerine yer vermişti.

1998 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal'ın ağır yaralanmasına yol açan TİT, aralarında Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, avukat Eren Keskin, yayıncı Necati Abay, sanatçı Ferhat Tunç, Agos Gazetesi ve Özgür Radyo'nun da bulunduğu çok sayıda kişi ve kuruluşa tehdit mesajları göndermişti.