MedyaFaresi MedyaFaresi

Tanklar Kılıçdaroğlu geçsin diye böyle çekilmiş

Sabah'tan Abdurrahman Şimşek ve Nazif Karaman'ın haberine göre CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme bomba gibi düşen 15 Temmuz darbe gecesi tankları nasıl geçtiği detaylarına yer verildi.

Eklenme: 11 Nisan 2017 19:09 - Güncelleme: 11 Nisan 2017 19:17

Milleti ezen tanklar ona yol verdi
Kılıçdaroğlu’nun bir 15 Temmuz ‘bombası’ daha patladı... CHP liderinin korumalarının havalimanında bir dizi telefon görüşmesi yaptığı, ardından VIP nizamiyesini kapatan tankların geri çekilip Kılıçdaroğlu’na yol verdiği ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde saat 23.00 sularında birçok tank ve askeri araç Atatürk Havalimanı'nın çeşitli noktalarını tuttu. Darbeci askerler VIP nizamiyesi önüne de saat 23.13 civarında intikal etti. İki tank giriş ve çıkışları kapattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise 21.50'de Ankara'dan İstanbul'a doğru yola çıkmıştı.

Kılıçdaroğlu'nun uçağı saat 23.00 sularında Atatürk Havalimanı'na indi. CHP Genel Başkanı'nın VIP binasına girişi ise 23.17'de gerçekleşti. Hemen çıkışa yönelen Kılıçdaroğlu birden yanındakilerce durduruldu. Yakın koruması bir şeyler anlattıktan sonra Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler dışarı çıkmaktan vazgeçti. Hep birlikte 23.18'de VIP toplantı salonuna geçen CHP heyeti burada bir süre bekledi.


TANKLAR GİTSİN DİYE BEKLEDİBAŞBAKAN DANIŞMANI ANLATTI
Bu anlarda iki tank VIP nizamiyesi önünde bekliyordu. Saat 22.22 sularında tankların yanına 'çakar'lı bir araç yaklaştı. Askerlerle bir diyalog yaşandı ve iki tank bir anda çalıştı. 23.23'te iki tank VIP nizamiyesini terk etmek üzere hareket etti. Saat 23.29'da ise VIP salonundaki CHP Genel Başkanı ve beraberindekiler hareketlendi.
O anda olay yerinde bulunan Başbakan Baş Danışmanı Abdulkadir Özkan, "Kemal Kılıçdaroğlu VIP'e girdikten sonra çıkar gibi yaptı ve birden karar değiştirip VIP toplantı salonuna geçti. Ben de oradaydım. Korumaları çok telaşlıydı. Yoğun telefon trafiği yapıyorlardı. 10-15 dakika bekledikten sonra korumaların bir işareti üzerine aniden hareketlendiler. Bir yerden haber gelmiş gibiydi" dedi.
Darbeciler 23.13'te VIP nizamiye önüne iki tankla geldi ve VIP giriş-çıkışını kapattı.

Tankların ayrılmasından sadece 6 dakika sonra Kemal Kılıçdaroğlu VIP'ten çıkış yaptı.

SABAH'ın ulaştığı görüntülere göre Kılıçdaroğlu beraberindekilerle 23.29'da VIP'ten ayrıldı. Tam 166 metre uzaklıktaki VIP nizamiyesine ulaştığında saatler 23.30'u gösteriyordu. Tanklar oradan ayrılmış ve Kılıçdaroğlu kontrollü şekilde Atatürk Havalimanı'nı terk etmişti. Yani darbeciler Kılıçdaroğlu'na özel yol açmıştı. Kılıçdaroğlu'nun ya da korumalarının yolun darbecilerce açılması için kiminle ya da kimlerle görüştüğü ise henüz bilinmiyor.
Darbecilere ait tanklar saat 23.23'te bir anda nizamiyenin önünden ayrıldı.
Kılıçdaroğlu'nun konvoyu 23.30'da tankların daha önce kapattığı noktadan geçti.
Sabah/Abdurrahman Şimşek / Nazif Karaman