MedyaFaresi MedyaFaresi

Takvim'in 12 milyonluk borç iddiasını Aydın Doğan yalanladı

Takvim gazetesinin bugünkü manşetinde yer alan habere göre, CHP'nin Şişli Belediyesi'nde yaşadığı sıkıntılı günlerin ardında 12 milyon liralık seçim borcu var. Aydın Doğan, alamadığı 12 milyon liranın acısını Hürriyet'in manşetleriyle Sarıgül'ün ipini çekerek...

Eklenme: 04 Ocak 2015 11:47 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 04:38

Takvim'den Mevlüt Yüksel'in haberi şöyle;

Şişli'nin eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Boğaz'ın baronları tarafından sürekli desteklendi. Nişantaşı'ndaki yılbaşı kutlamalarında patronlar hep birlikte görüntü verdi. O da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na heveslendi. CHP liderliğine de göz dikti. Türk Musevi Cemaati'nin önde gelen isimlerinden Monik İpekel, Sarıgül'ün siyasi çıkışında en büyük etkendi. Cemaatin desteğini de Koç Holding'in patronu Rahmi Koç'un yakın ilgisini de Şişli'ye o getirdi. Hatta Sarıgül'ü ABD'deki Yahudi lobisine takdim etti. 

YAHUDİ LOBİSİ ARKASINDAYDI 
Sarıgül-İpekel ikilisi, Şişli'deki birçok önemli icraatı birlikte gerçekleştirdi. Trump Kuleleri'nin Mecidiyeköy'e dikilmesinde de Hilton Oteli ve benzeri projelerin gündeme getirilmesinde de ortak çaba gösterdi. Monik İpekel, henüz gün ışığına çıkmamış ilişkileri, uluslararası baronların "yetkili acentası" gibi tek başına yönetti. Sosyete dünyasının en tanınır yüzlerinden olan ve "Barones"olarak tanınan Monik Hanım, bu desteğin karşılığını da aldı. Sarıgül, yanında görev vererek her dediğini yaptı. Barones, Sarıgül ile olan ilişkisini Şalom gazetesine verdiği bir röportajda şöyle anlattı: "O kadar iyi anlaşırız ki bir konuyu daha ben söylemeden anlar. 'Tamam, doğrudur. Hemen uygulamaya geçin' diye destek verir." 

AYDIN DOĞAN SAVAŞ AÇTI 

İşte bu işbirliğini 30 Mart 2014 yerel seçimleri bitirdi. Çünkü Sarıgül, sandıkta ezildi. Üstelik Şişli'ye başkan seçtirdiği Hayri İnönü ile de birbirine girdi. Aydın Doğan'a olan 5.5 milyon dolarlık seçim kampanyası borcunu ödemeyince de ipler gerildi. Sarıgül'ü önce İstanbul sermayesi terk etti, para babaları çevresinden bir bir kaçtı.Sonra üzerlerine titrediği azınlık temsilcileri yanından uzaklaştı. Parasının peşine düşen Aydın Doğan ve kızları da Şişli'ye kafayı taktı. Hürriyet, Sarıgül'e resmen savaş açtı. SARIGÜL'ÜN ÜSTÜNÜ ÇİZDİLER 

Hayri İnönü ve CHP'den gelen saldırılar, Sarıgül'ü bunalttı. Kimi zaman öfkesine yenilip siyasete sığmayacak konuşmalar da yaptı. New York mafyasıyla işbirliği yapıp İnönü ailesini tehdit ettiği, savcılık tutanaklarına bile geçti. Bütün bu çevrelerde çok etkili olduğu bilinen Barones de onu kurtaramayınca, "Baronlar Sarıgül'ün üstünü çizdi" fikri ağırlık kazandı. 

Şişli'deki Sarıgül gerilimi CHP'yi karıştırdı. Mevcut başkan Hayri İnönü'ye darbe yapmaya kalkan Sarıgül ailesi hakkında tehdit iddiaları ortaya çıkınca terör savcısı duruma el attı. Hayri İnönü ve eşi Nazlı Hanım savcılıktaki ifadelerinden Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir'in New York mafyası ile anlaşarak kendilerini tehdit ettiğini söyledi. Şişli Belediyesi içinde aylardır süren skandallar ise bu iddiaların yanında değersiz kaldı. CHP Genel Merkezi bu konuda hiç ses çıkarmazken, krizi çözsün diye atanan İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ın da olaya Fransız kaldığı anlaşıldı. Murat Karayalçın, dün şu garip açıklamayı yaptı: "Bu adli bir olaydır. Siyasi bir olay değildir. Siyasetçilerin adının geçmesi onu siyasi olay yapmaz. Soruşturmayı dikkate alacağız, değerlendireceğiz. Bu konuda son derecede açığız." 

HAFTADA 4 GÜN GİRNE 'DE 

Bu arada CHP'nin İstanbul İl Başkanı olarak atanan Murat Karayalçın'ın aynı zamanda Kıbrıs'taki Girne Amerikan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışması da parti içinde eleştirilere neden oldu. Karayalçın'ın, Siyaset Bilimi ve Halk İlişkiler üzerine haftanın üçdört günü Girne'ye giderek derslere girmesiyle alakalı, "Sayın Karayalçın, İstanbul'daki sorunları çözmek için göreve geldi ama Kıbrıs'a gitmekten partiyle ilgilenmeye zaman bulamıyor" yorumları yapıldı. 

BARONES MONİK İPEKEL

Yıllarca Mustafa Sarıgül'ün en yakın destekçisi olan Monik İpekel, anne tarafından Odessa, baba tarafından ise İspanya kökenlerine sahip... Dedesi ise geçmişte Osmanlı Sarayı'nda padişah hekimliği yapmış bir isim. İpekel,Sarıgül'ün CHP'ye girmesinde, Yahudi Lobisi ve ABD ilişkilerinde önemli rol oynadı. Sosyete dünyasının önemli isimleri arasında gösterilen Monik İpekel, Rahmi Koç'a yakınlığı ile tanınıyor. Birçok sivil toplum örgütlerinde faaliyet gösteren İpekel, Nişantaşı'nı Nişantaşı yapan isim olarak ün saldı. İpekel, Sarıgül'ün kurduğu Türkiye Değişim Hareketi kurucu üyesi olmakla beraber Türk Kalp Vakfı, Böbrek Vakfı, Demokratik İlkeler, 80 Yıl Gençlik Vakfı, Çaba Derneği, Sıcak Eller, Türkiye Gönüllü Anneler Derneği gibi sivil toplum örgütlerinde de aktif şekilde görev alıyor. 

KEPAZELİK

Şişli'de başlayıp New York mafya çetelerine uzanan ve merkezinde Aydın Doğan'ın da bulunduğu skandallar üzerine CHP içindeki muhalefetten sert sesler yükseldi. CHP eski Grup Başkanı Kemal Anadol, "Sanki son günlerin modası olan bir dizi film seyrediyor gibiyim. CHP'li olarak benim çok canımı sıkıyor" dedi. CHP eski Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Orhan Eraslan ise "Mustafa Sarıgül bu partiden Kurultay salonunda bir belediye başkanını yumrukladığı için atıldı. Bu adam partiden özür bile dilemedi. Üstüne bir de ayağına gidildi. Şimdi yaşanan kepazeliğine bakın?" diye konuştu. 

Doğan Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın avukatı Şehnaz Yüzer, yaptığı bir açıklamayla haberi yalanladı ve “Bu yayın organı Sayın Doğan’a iftira atmayı bir saplantı haline getirdi” dedi. Şehnaz Yüzer’in açıklaması şöyle:

TAKVİM GAZETESİNİN MANŞETİ İÇİN TIKLAYIN

'Takvim gazetesinin bugünkü nüshasında Doğan Ailesi’ni ve grubunu hedef alan, meslek ahlakından yoksun bir dizi iftira ve yalana yer verilmiştir. Bu yalanları Türk kamuoyuna teşhir etmeyi bir görev biliyoruz.

YALAN 1

Haberde Mustafa Sarıgül’ün Doğan Grubu’na 30 Mart yerel seçiminden kalan 12 milyon liralık bir borcunun bulunduğu iddia edilmiştir. Mustafa Sarıgül’ün Doğan Grubu’na bir kuruş borcu yoktur. CHP’nin ise kurumsal olarak Kanal D’ye 572 bin, CNN Türk’e de 180 bin lira tutarında yerel seçimden kalan bir ilan borcu bulunmaktadır. Bu alacakların takibi yapılmaktadır.

YALAN 2

Haberde Sayın Aydın Doğan’ın 12 milyonluk hayali borcu tahsil etmesi için arkadaşı Taylan Bilgel’i Mustafa Sarıgül’e gönderdiği iddia edilmiştir. Bu kesinlikle yalandır. Taylan Bilgel son bir yıldır Mustafa Sarıgül ile karşı karşıya gelmemiş, telefonda dahi konuşmamıştır.

YALAN 3

Bir diğer iftira Sayın Doğan’ın kızlarının grubun yöneticilerinden Soner Gedik ile birlikte Mustafa Sarıgül ile görüşüp kendisinden bu borcu ödemesini istediğidir. Bu da kesinlikle yalandır. Ne Sayın Doğan’ın kızları ne de Soner Gedik, Mustafa Sarıgül ile herhangi bir görüşme yapmıştır.

YALAN 4

Haberde borcun tahsili konusundaki görüşmelerden sonuç alınamayınca Sayın Aydın Doğan’ın Mustafa Sarıgül’e savaş açtığı, bu çerçevede Hürriyet gazetesinin de Şişli Belediyesi’nde Sarıgül ile Hayri İnönü arasındaki anlaşmazlığı haber yaptığı ileri sürülmüştür. Bu da külliyen yalandır.

YALAN 5

Aynı haberde Hayri İnönü’nün eşi Nazlı İnönü’nün Sayın Aydın Doğan’ın kızlarına ulaşmayı başardığı, bunun sonucu Hürriyet gazetesi sayfalarında kendisine söz hakkı tanındığı da ileri sürülmüştür. Doğan Ailesi ile Nazlı İnönü arasında yaklaşık 25 yıldır bir görüşme olmamıştır.

YALAN 6

Bu gazete, geçenlerde Sayın Doğan’ın Hayri İnönü’nün oğlunun düğününe katıldığını da yazmıştır. Sayın Doğan bu düğüne ne davet edilmiş, ne gitmiş, ne de çiçek göndermiştir. 
Son olarak belirtmek isteriz ki, bu yayın organı son dönemde her vesileyle Sayın Aydın Doğan’a iftira atmayı bir saplantı haline getirmiştir. Babıâli, geçmişte bu tür tetikçi yayıncılık anlayışından çok çekmiştir. Yayıncılığı hep çıkar ilişkilerine dayalı olarak yapanların Hürriyet gazetesinin Şişli Belediyesi’yle ilgili son zamanlarda yaptığı başarılı gazeteciliği başka yönlere çekme çabasını anlıyor, takdiri Türk kamuoyuna bırakıyoruz. 
Ayrıca, bu haberle ilgili olarak yasal yollara başvuracağımızı da kamuoyuna saygıyla duyururuz.'