MedyaFaresi MedyaFaresi

Taksim'de TOMA sofraya barikat kurdu!

İstiklal Caddesi'nden Taksim'e çıkışa kadar uzanan iftar sofrasının meydana çıkmasını engellemek için cadde çıkışna TOMA çekildi.

Eklenme: 09 Temmuz 2013 18:10 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 11:42
 Antikapitalist Müslüman'ların gerçekleştirdiği 'Yeryüzü sofraları' büyük bir kalabalıkla başladı.

Saat 20.00'de Galatasaray'da toplanan grup Galatasaray Lisesi'nin önünden Gezi Parkı'na kadar yanyana İftar sofrası kurdular. Gazete kağıtları ve masa örtüleriyle uzayıp giden İftar sofrası hazırlıkları 20.47'ye dek sürdü. 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganlarıyla devam eden iftar hazırlıklarında herkes yanında getirdiği yemekleri paylaştı.

TOMA İLERLEMEYE ÇALIŞTI

Yol boyunca süren sloganlar İftar saatinin geldiğini müjdeleyen ezan sesiyle yerini sessizliğe bıraktı. Ezanın okunmasından beş dakika önce ise bir TOMA İstiklal Caddesi'nin başına yani Yeryüzü Sofraları'nın tam yanına yanaştı. Yüzü 'yeryüzü sofralarına dönük ışıkları açık ve çalışır vaziyette duran TOMA yavaş yavaş ilerlemeye çalışsa da önünde oluşan kalabalık buna izin vermedi. Açılan oruçların ardından çöpleri toplayan katılımcılar yine sloganlar eşliğinde sofralarını topladılar. Galatasaray 'da iftar açanlar teravi namazını Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii'nde kılacaklarını açıkladılar. İftarın ardından toplanan kalabalık dağılmadı. Polis "Caddeyi boşaltın aksi takdirde müdahale olacak" anonsu geçti.
Beyoğlu Belediyesi Taksim Meydanı'nda iftar düzenledi. İftar sırasında Gezi Parkı'nın merdivenlerinde bekleyen kalabalık ise alkışlarla protesto eylemi gerçekleştirdi. Grup içinden bazı kişilerin ise 'Taksim herkesin onlar orada özgür haklarını kullanıyorlar" diyerek eylemden vazgeçirmeye çalıştığı görüldü. Bir süre daha devam eden alkışlı protestonun ardından kalabalık İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen iftara gitti.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, "Taksim Meydanı'ndaki bu iftarımızda 20 yıldır devam eden bir iftar. Ancak bu sene biraz daha popüler bir gündemle yaşanılan sıkıntıların ardından bu rahmet ve kardeşlik ayında herkesin bu vesile ile sofrada buluşmaya ihtiyacı olduğunu hissediyoruz. Dolayısıyla iftar sofrasını tam orta noktada bu sene kurmuş olduk. 1000-1500 kişiye burada hizmet vermiş olacağız. Tam iftar vaktinde buraya geliyoruz. Masalarımızı kuruyoruz. İftardan sonra da hızlı bir şekilde ayrılacağız ve 30 gün boyunca'da devam edeceğiz" diye konuştu.

İftar yemeği bittikten sonra İstiklal Caddesi'ndeki iftardan gelen vatandaşlar ile belediyenin organizasyonuna katılan vatandaşlar arasında son günlerde yaşanan olaylarla ilgili tartışmalar ve sohbetler yaşandığı gözlendi.

TAKSİM'DE İKİ FARKLI İFTAR! VİDEO!

TAKSİM'DE İKİ FARKLI İFTAR! FOTO GALERİ

EYLEMCİLERDEN GEZİ PARKINA AKIN!