MedyaFaresi MedyaFaresi

Taksim'de çatışma! Polis Gezi Parkı'ndaki çadırları yaktı!

Polis, Gezi Parkı'nın ön tarafındaki bazı çadırları yaktı. Gezi Parkının girişindeki bazı malzemeleri temizleyen polis geri çekiliyor.

Eklenme: 11 Haziran 2013 08:00 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 11:28

POLİS GEZİ PARKI'NDAKİ ÇADIRLARI YIKTI! VİDEO

GÖSTERİCİLER POLİSE MOLOTOF ATTI -VİDEO-

POLİS TAKSİM'E GİRDİ -VİDEO-

Taksim Meydanı'nda toplanan gruplara AKM önündeki polis saat 20.15 sıralarında müdahale etti. Binlerce kişinin bulunudğu meydan biranda gaz bulutu ile kaplandı. Kalabalık kaçarak uzaklaştı. Grup AKM önünde halaylar çekerken, iddiaya göre grubun arkasından gelen bir taş sonrası, polis biber gazıyla gruba müdahale etti. Bir anda biber gazlarını sıkan polsi grubu dağıtmaya başladı. TOMA'larla birlikte çevik kuvvet ekipleri Taksim Cumhuriyet Heykeli'ne doğru grubu püskürtmeye başladı. Bu sırada Gazi Parkı'nda olanlarda yoğun gaz bulutunun etkisi altında kaldı. Müdahael sırasında bazı göstericiler yaralanırken, bazıları da gazın etkisi altında kaldı. Polislerden de gazdan etkilenenler oldu.


TAKSİM ALEV ALEV

Müdahalenin ardından polis ekipleri tekrar AKM'ye döndü. Biber gazının etkisinin azalmasının ardında da gruplar tekrar Taksim Meydanı'na gelerek, slogan atmaya başladı. Grup üyelerinin meydanda bulunan baz istasyonu aracını ateşe verdi. Araç bir anda alev topuna dönerken gösterciler kurdukları barikatları da yaktı. Araçta patlamalar oluyor. İtfaiye ekipleri olaylar yüzünden meydana gelerek, araca müdahale edemiyor.
Bir grup gösterici, belediyeye ait olduğu belirtilen ve kaldırılan barikatların konulduğu kamyonu kaçırdı. Sürücüsünü indirdikleri kamyona el koyan göstericiler, Taksim Meydanı'na doğru ilerledi. O anlarda ortaya ilginç görüntüler çıktı.

 

Taksim'de grupların yoğunlaşması üzerine, çevik kuvvet polisi meydandan çekilerek Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önüne konuşlandı. Taksim Meydanı yine göstericilere kalırken, Cumhuriyet Anıtı'nın sabah temizlenmesinin ardından yine bazı parti ve örgütlerin flama ile bayrakları göstericiler tarafından anıtın üzerine yerleştirildi.

GEZİ Parkı olaylarının 15. gününde polisin tekrar girdiği Taksim Meydanı'nda müdahale sürdü. Müdahaleler sırasında Gezi Parkı'na giren polis, tepkiler üzerine parktan çıktı. Farklı noktalarda devam eden çatışmalarda polisin sık sık plastik mermi kullandığı görüldü.

Polisin boşaltmasıyla sakin bir hafta geçiren Taksim Meydanı, bu sabah polisin girmesiyle tekrar savaş alanına döndü. Taksim'e Gümüşsuyu Caddesi'nden giren polis meydandaki eylemcileri dağıtarak, AKM ve Taksim Atatürk Anıtı çevresindeki pankart ve flamaları temizledi. Aralılıklarla süren çatışmaların ardından saat 12.30 sıralarında polisin meydandan çıktı. Polisin çekilmesinin ardından Atatürk Anıtı'na tekrar flamalar asıldı. Bunun üzerine AKM önünde bekleyen polis, TOMA'larla tekrar meydana girdi. Bu sırada meydanda zincir yapan eylemciler biber gazı ve tazyikli su ile dağıtıldı. Çatışmalar, meydan ve çevresinde yoğunlaştı.

POLİS SIK SIK PLASTİK MERMİ KULLANDI

Anıt önünde konuşlanan çevik kuvvet ekiplerine Gezi Parkı girişinden yoğun şekilde taş atıldı. Bu sırada zor durumda kalan polis sık sık plastik mermi kullandı. Daha sonra TOMA'larla parka kadar giren polis, girişte direnen eylemcileri gaz ve tazyikli su ile dağıttı. Sıkılan gaz parkta bulunanları da etkiledi. Bunun üzerine parktakiler toplanarak, "Polis dışarı" şeklinde sloganlar attı. Yapılan tartışmaların ardından polis parktan çıktı ve AKM önündeki yerini aldı. Bu sırada sık sık anons yapan polis, parkın girişindeki eylemcilerin içeri girmesini istedi ve müdahale edilmeyeceğini söyledi.

BAŞIMIZA NEDEN ATIYORSUNUZ

Polis, parktan çıkarken eylemcilerden çoğu atılan plastik mermilerin hedef alınarak atıldığını iddia ederek, polise tepki gösterdi. Eylemcilerden bazıları polise, "Neden kafamıza atıyorsunuz, bizi öldürmek mi istiyorsunuz" şeklinde tepki gösterdi.


SİYAH DUMANLAR YÜKSELDİ

Çatışmaların en yoğun yaşandığı yer olan inşaat halindeki Cumhuriyet Caddesi'nde göstericilerin yaktığı lastikler nedeniyle siyah dumanlar yükseldi. Bu alandan polise yoğun şekilde taş ve bilye atıldı. Polis de anıt önünde göstericilerin olduğu yere aralıksız biber gazı sıktı. Çatışmalarda yaralanan ve gazdan etkilenen onlarca kişi ambulanslarla hastanelere taşındı.

Meydanda polisin müdahalesi devam ediyor. Polis, TOMA ve Akrep işliğinde Taksim Meydanı'na girdi. Polis sürekli olarak "Hiçbir şekilde Gezi Parkı'na müdahale yapılmayacak. Amacımız anıt çevresine düzenleme yapmaktır" şeklinde anons yapıyor.

ÜNLÜ ÇAPULCULAR FOTO GALERİ!