MedyaFaresi MedyaFaresi

Tahtaya çizilen çizgiler nasıl canlanıyor? İşte yapay zeka devrimi!!! VİDEO

Türkiye, Başbakan'ın kilitli kaldığı makam aracının camını kırmakta kullanılan "balyozu" tartışırken, ABD'de MIT Yapay Zeka Laboratuvarı profesörleri tarafından geliştirilen simülasyon platformu görenleri şaşkınlığa uğratıyor.

Eklenme: 21 Ekim 2006 01:56 - Güncelleme: 21 Mart 2016 05:10

MIT profesörlerinin inanılmaz buluşu sayesinde çizimler sanaldan gerçeğe dönüşüyor. Geliştirilen simülasyon platformu sayesinde tahtaya çizilenler canlanıyor.

"MIT Sketching" adlı platform ile beyaz tahtaya çizilen nesneler fiziksel kurallara göre hareket edebiliyor.
Simülasyon platformunu geliştiren Randall Davis, Christine Alvarado, geliştirdikleri teknolojiyi şöyle anlatıyor:

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

"Mühendislerin kullandığı mevcut bilgisayar destekli dizayn araçlarıyla tasarıma ilk aşamalarında en son şekli verilemiyor. Çoğu tasarım ilk önce kağıt ve kalemle taslak haline getiriliyor ve sonrasında işin neredeyse bitmesine yakın bir zamanda CAD (CAD Computer Aided Desing -bilgisayar destekli tasarım ) programı kullanılıyor ve son hali görülüyor. Hedeflerimiz bir çeşit 'sihirli kağıt' yaratarak bu iki aşama arasında köprü kurmaktı. Bilgisayar destekli taslak alanının da tıpkı doğal kağıttaki taslak alanı gibi hissedilmesini istedik ve sihirli kağıt, normal kağıttan farklı olarak, mühendis tasarımı çizerken, tasarımın tamamını anlar hale geldi."