MedyaFaresi MedyaFaresi

Suriye'nin Rus satrancı Rus ruletine döner!

TBMM Dış İşleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, \"Türkiye Suriye’ye girecek mi\" tartışmaları ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 11 Nisan 2012 17:16 - Güncelleme: 07 Mart 2016 05:30

Bozkır, “Son noktayı ilk başta telaffuz etmemek lazım. Türkiye savaşa mı gidiyor sorusu bugünün sorusu olmamalı. Şu anda askeri bir opsiyon masanın üzerinde değil. Diplomatik kanallar tamamıyla kullanılıyor. Zaten diplomasinin amacı da işi silah noktasına götürmemek bir savaşa yol açmamaktır" diye konuştu.

“SURİYE ZAMANA OYNUYOR”

Suriye’nin bugün sabah 06:00’a kadar süresi olduğunu ve büyük bir ihtimalle Suriye buna da uymayacağını söyleyen Bozkır “Çünkü Suriye burada zamana oynuyor. Ve bir anlamda Rusya arkasında olduğu sürece bu zamana oynamayı devam ettirecektir” dedi.

“SURİYE İÇİN RUS SATRANCI, RUS RULETİNE DÖNER”

Bozkır, Suriye’nin "gözlemciler gelsin de ben öyle çekileyim, gözlemciler o ülkeden olsun bu ülkeden olmasın" gibi şartlar öne sürebileceğini belirterek, "Ben çekiliyorum ‘diyecektir. ‘Çekildim’ dedikleri gerçekleşmeyecektir. Rus satrancı maharetiyle bu oyunu oynamaya devam edecektir. Ama hem Rus satrancı vardır hem de Rus ruleti vardır. Rus satrancı bir noktadan sonra Rus ruleti haline dönebilir. Suriye Rus satrancı oynuyor bir taraftan ama bir taraftan da Rus ruletindeki gibi kafasına bir silah dayamış olabilir” dedi.
Rus ruletinde ikinci kişinin Türkiye olup olmayacağı sorusuna Bozkır şöyle cevap verdi: “Öyle bir görüntü ister istemez oluştu ama bunun bir nedeni var. Amerika ve Fransa seçime gidiyor, kendi iç politikasına kilitlenmiş vaziyette. AB büyük çöküntü içinde. BM artık bir başarı değil bir başarısızlık örneği haline geldi. NATO deseniz bölgede son derece kısıtlı imkânlara sahip psikolojik olarak tepki duyulabilecek bir yapısı var. Geriye Rusya, Arap ülkeleri ve Türkiye kalıyor. Arap ülkeleri en önemli konularda dahi birleşseler bile bunu fiile geçirecek hiçbir yapı içinde olmadılar. Laf bölümünde daha kuvvetlidirler ama hadi dediğinizde direkt Arap dünyasını doğrudan ilgilendiren bir konu olmasına rağmen Suriye böyle kâğıt üzerinde ve ekonomik açıdan yardımlarla kalmayı tercih ederler. Dolayısıyla geriye Türkiye kalıyor. Dünyadaki 80 üzerinde ülke ve Türkiye aynı görüşte. Buna mukabil Rusya, Suriye, İran ve Çin başka bir görüş içindeler. Bu kadar önemli bir gelişme olurken Türkiye ben bunu hiç görmüyorum dese kapısını kapatsa oradan kaçmakta olan insanları almasa Suriye’ye ne halin varsa gör istediğin kadar öldür benim şu an ekonomim iyi gidiyor dese bu olacak bir şey değil. Türkiye burada önemli bir aktördür ve Suriye’deki gelişmeler Türkiye’yi doğrudan etkileyecek nitelikte olduğu için bir anlamda Türkiye’nin bu büyük sorundan en az etkilenmesi için de bu oyunun içinde olmaya mecburdur. Şu ana kadar yapılan da odur.”

“KONTROL MEKANİZMASI TÜRKİYE OLSUN”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin dönüşü Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek olmasını değerlendiren Bozkır “Suriye’de olmayan muhalefetin bir şekilde oluşturulması lazım.  Bu muhalefetin Türkiye’de oluşturulmasını tercih ettik. Irak’ta düştüğümüz hataya Suriye’de düşmemeyi arzu ettik. Bu muhalefet başka bir ülkede olsaydı Türkiye’nin kontrolü olmayacaktı. Türkiye bu sayede belki de atılacak adımlarla Türkiye’ye büyük yarar sağlayacak veya daha az zarar getirecek şekilde atılmasında kontrol etme mekanizmasını elinde tutmaktadır” dedi.