MedyaFaresi MedyaFaresi

Suriyeli bekar kadınları hedef alan Kelebek

Times gazetesinde bugün çöpçatanların Suriyeli bekâr kadınları hedef aldığını anlatan bir haber yer alıyor.

Eklenme: 11 Ocak 2016 11:16 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 18:40

Facebook'ta "Kelebek" takma adıyla bilinen bir çöpçatanın Türkiye'nin güneyinde tanınan biri olduğu, bazı Suriyeli kadınların bu kişiyi kurtarıcı olarak gördüğü, bazılarınınsa nefret ettiği vurgulanıyor.

Haberde Kelebek gibi çöpçatanların hiç evlenmemiş, dul kalmış ya da boşanmış kadınlara reddetmesi zor evlilik teklifleri yaptığı söyleniyor.

Suriye'nin Lazkiye kentinden gelen Emel kendisine Suudi Arabistanlı bir erkekle evlenmesi için 10 bin dolar önerdiklerini söylüyor ve ekliyor:

"Boşanmış olduğum için beni kolay ikna edebileceğini düşündü. Ben reddettim ama durumlarına bağlı olarak birçoğu kabul edecektir. Evlilik teklif edildiği zaman bu şekilde bizi sadece seks için istediklerini biliyoruz" diyor.

Nüfusta cinsiyet dengesizliği
21 yaşındaki Reem de Katarlı bir doktorun ikinci karısı olma teklifini reddettiğini ve ailelerine yük olmaktan kaygılanan ve hayatlarını kazanmak için başka bir yolu olmayan birçok genç Suriyeli kadının bu tür teklifleri değerlendireceğini anlatıyor.

Haberde başkent Şam'da nüfustaki cinsiyet eşitsizliği sorununun geçen yaz Avrupa'ya kitlesel göçle sürekli bir hale geldiği anlatılıyor.

Geçen yaz askere alınmaktan korktuğu için kaçıp, Almanya'da iltica başvurusu yapan eski İngilizce öğretmeni Ala Gandhur "Şam'ı terk ettiğimde sokakta benim yaşlarımda birini gördüğümde koşup sarılasım geliyordu" diyor.