MedyaFaresi MedyaFaresi

Suriye bombası Akçakale'ye düştü.. 5 ölü!

Suriye topçusu bombaladı, Akçakale şehir merkezinde patlama oldu. 5 ölü, 13 yaralı var.

Eklenme: 03 Ekim 2012 16:43 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 11:44

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine top mermisi düştü, ölü ve yaralılar var. AK Parti Milletvekili  Halil Özcan’dan  alınan bilgilere göre 1 anne 4 çocuk olmak üzere  5 kişi hayatını kaybetti.

Akçakale’deki Devlet Hastanesindeki kaynaklar 13 yaralının olduğu, hastaneye cenazelerin de getirildiği hakkında bilgi verildi.

Alınan bilgilere göre Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bürokratlarıyla acil toplantı düzenliyor.

Patlamada evlerinin kapısı önünde bulunan Zeliha Timuçin ve kızı Emine ile Gülşen Özer ve kızı Zemzem olay yerinde yaşamlarını yitirdi.

Aralarında Timuçin ve Özer aileleri fertleri ile polislerin de bulunduğu 10 kişi yaralandı. Yararlılardan durumu ağır olanlar Şanlıurfa Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Henüz kimliği öğrenilemeyen bir kişinin de hastanede yaşamını yitirmesiyle ölenlerin sayısı 5’e yükseldi.

KAYMAKAMLIĞI TAŞLADILAR

Suriye’den düşen top mermisi nedeniyle yakınları ölenler, Akçakale hükümet binasına yürüdü. Çevreden katılanlarla birlikte sayıları artan protestocular, hükümet binasına ve polislere taş yağdırdı. Bunun üzerine polisler tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. İlçe bir anda yeniden savaş alanına döndü, polisler ve göstericilerden yaralananlar oldu.

Olayların tırmanması üzerine Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ve Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı’ndan, Akçakale’ye takviye ekipler gönderildi. Aralarında özel harekat polislerinin de bulunduğu takviye güvenlik ekipleri akşam saatlerinde ilçeye ulaştı ve başka hükümet binası çevresi olmak üzere ilçede güvenlik önlemleri artırıldı.

TOP SESLERİ SUSMUYOR

Sınırın Suriye tarafında ordu birlikleriyle muhalif güçler arasındaki çatışmalar nedeniyle akşam saatlerine kadar Akçakale’den duyulan top sesleri ise susmadı. Her an ilçe merkezine top ya da havan mermisi düşme ihtimaline karşı, sürekli anons yapılırken akşam saatlerinde sokaklar boşaldı. Çok sayıda Akçakaleli de otobüs, minibüs ve otomobillerle panik halinde ilçeyi terketti.

CHP HEYET GÖNDERİYOR

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu da 5 kişinin yaşamını yitirdiği Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne heyet gönderilmesini kararlaştırdı. Heyete Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun başkanlık etmesi kararlaştırılırken, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da heyette yer alacak. Heyet, yetkililer ve halkla görüşerek hazırlayacağı raporu Kılıçdaroğlu’na sunacak.

VALİ GÜVENÇ: "5 ÖLÜ, 1’İ POLİS 10 YARALI"

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nde akşam saatlerinde Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki İstasyon Caddesi’ne düşen top mermisi ile ilgili olarak Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç açıklamada bulundu. Olayda 5 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını belirten Vali Güvenç, "Saat 16.30 sularında Suriye tarafından sınır bölgesinde 3- 4 tane top atışı yapıldı. Bunlardan biri bir eve isabet etti. Bu olayda 5 vatandaşımız hayatını kaybetti, 1’i polis 10 vatandaşımız yaralandı. Milletimizin başı sağolsun. Acımız ne kadar büyük olursa olsun öfkelenmemiz lazım. Vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyorum" diye konuştu.