MedyaFaresi MedyaFaresi

Süleyman'ın Mahidevran'la halveti, Hürrem'i elbette yıkar!

MEDYAFARESİ yazarı Nilgün Çolak, Halit Ergenç analiziyle karşınızda. Bakın diziyle gerçek yaşamı arasında nasıl paralellik kurmuş..

Eklenme: 01 Nisan 2011 15:14 - Güncelleme: 22 Mart 2016 04:14
Yoğun geçen bir günün ardından eve gelip bir şeyler atıştırır atıştırmaz sıcacık yatağıma kurulup, yarı uykulu bir vaziyette "Muhteşem Yüzyıl"ı seyredip uyuyakalmışım ancak seyrettiğim kısımda Süleyman'ın Mahi Devran'la halvete girmesi, Hürrem'in hazırlıkları ve yıkılışı bölümüne denk geldim. Evet inanılmaz güzel bir anlatım ve günümüze de çok uyan bir derlemediydi.

Daha sonra da tesadüfen okuduğum Halit Ergenç'in Elele'de yaptığı "Akıllı kadın gerekirse boyun eğer" başlıklı röportaj aklıma geldi.

Sadece bir bölümünden alıntı yapayım...

"Sizin için güçlü kadın kimdir? Güçlü kadını nasıl tarif edersiniz?
- Akıllı kadına güçlü kadın derim.
Erkeklerin güçlü ve akıllı kadınları pek tercih etmedikleri, hatta onlardan korktukları söylenir. Niye?
- Çünkü bu seçenek zor. Çevrenizde çok soru sormayan, pek sorgulamayan bir insan varsa, hayat daha kolay. Siz kendi kafanıza göre bir hayat kurar, onu bu hayata dâhil eder; bazen onu onurlandırır, bazen de umursamazsınız. Ama akıllı kadın sorgular ve kendi varlığını ortaya koyar. Mesela "Muhteşem Yüzyıl"ın yaşandığı dönemde böyle bir şey mümkün değildi. Kadınlar o zaman da akıllılardı. Ancak hak aramak ve hak sahibi olmakla ilgili pek fikir yoktu o çağda. Bugün durum farklı. Pek çok ülkenin üst düzey yönetiminde kadınlar var. Dolayısıyla güçlü kadın, akıllı kadındır. Akıllı kadın her zaman her dediğini yapan, her dediğini yaptıran da değildir. Bazen ne yapılması gerektiğini anlayıp, boyun eğendir. Aslında bu her akıllı insan için geçerli.

NİLGÜN ÇOLAK'IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ