MedyaFaresi MedyaFaresi

Süleyman Soylu’nun kayyum atamalarına referans gösterdiği Anayasa maddeleri ne diyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk’te katıldığı canlı yayında seçilmiş HDP’li başkanların görevden uzaklaştırılıp yerlerine kayyım atanmasına ilişkin soruları yanıtladı.

Eklenme: 30 Aralık 2019 16:22 - Güncelleme: 30 Aralık 2019 16:27

31 Mart seçimlerinden sonra 32 HDP’li belediye başkanı görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atandı. Gerekçe olarak başkanlar hakkında açılan soruşturma ve davalar gösterildi.

Hukukun en temel ilkelerinden birinin, “Kesinleşmiş yargı kararı bulunmadığı sürece herkes masumdur” ilkesinin kayyım atamalarıyla ihlal edildiği eleştirisine iktidar kanadı Anayasanın 127. maddesiyle cevap verdi.

127. madde “Görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir” diyor.

Bakanı Süleyman Soylu katıldığı CNN Türk yayınında soruları yanıtlarken 127. maddenin yanına 5 madde daha ekledi. 45, 46, 47, 53, 93’üncü maddelerin de kendisine “çok açık biçimde” kayyım atama yetkisi verdiğini söyledi. Ancak bu maddelerin hiçbiri kayyım atamalarıyla uzaktan ya da yakından ilgili değil.

45’inci madde tarım ve hayvancılık politikaları, 46 ve 47’inci madde devletin kamulaştırma yetkisi hakkında. 53. maddede toplu iş sözleşmesi, 93. maddede TBMM’nin çalışma düzenine ilişkin hükümler var.

“ANAYASA MAHKEMESİ’YLE AYNI GÖZLÜKTEN BAKMIYORUM”

Süleyman Soylu programın devamında HDP’nin PKK tarafından yönetildiğini söyledi. Gazeteci Şaban Sevinç “HDP’yi PKK yönetiyorsa neden kapatma davası açılmıyor” diye sordu. Süleyman Soylu, “O hukukun ve yargının meselesi” cevabını verdi.

Bakan Soylu, ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesine vurgu gibi görünen bu sözlerinin ardından bir kez daha ‘Anayasa Mahkemesi’yle aynı gözlükle bakmak zorunda mıyım?’ dedi. Süleyman Soylu daha önce de mahkemelerde beraat eden KHK’lıların neden göreve iade edilmediklerine ilişkin soruya, “Ben Anayasa Mahkemesi ile aynı gözlükle bakmak zorunda mıyım” yanıtı vermişti.

Soylu’nun CNN Türk’teki cümleleri şöyle: “Bazen de bana tekrar kızıyorlar. Mesela dedim ki ben ‘Anayasa Mahkemesi ile aynı gözlükte bakmak zorunda mıyım?’ Ben bakmak zorunda mıyım? O zaman niye yasama, yürütme, yargı var. Ben yürütmenin bir temsilciyim şu anda. Yasama var ve yargı var. Her biri kendine ayrı farklı bir gözlükle bakar ama elbette ki Anayasa hepimiz için.”

Süleyman Soylu’nun saydığı Anayasa maddelerini aşağıda görebilirsiniz.