MedyaFaresi MedyaFaresi

Süleyman Aslan'ı nereye atayacaklarını bilemediler

Geçtiğimiz hafta Ziraat Bankası Yönetim Kurulu'na atandığı belirtilen Aslan'ın, tepkiler üzerine daha az 'göz önünde' bir kurum olduğu gerekçesiyle Türksat Yönetim Kurulu'na gireceği iddia ediliyor.

Eklenme: 07 Nisan 2014 11:30 - Güncelleme: 02 Ocak 2016 02:26

17 Aralık operasyonunda evinde ayakkabı kutularında 4.5 milyon dolar bulunan ve halen tutuksuz yargılanan Süleyman Aslan’ın Ziraat Bankası görevi tepki çekmesinin ardından, AKP Aslan'ı nereye "koyacağını" planlıyor.

Vatan gazetesinden Gülümhan Gülten'in haberine göre; Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın Ziraat Bankası Yönetim Kurulu'na gelen tepkiler üzerine, TÜRKSAT Yönetim Kurulu'na gireceği öğrenildi.

Süleyman Aslan’ın Halkbank Genel Müdürlüğü’nden alınmasından sonra yönetim kurulu üyeliği de son genel kurulda sona ermiş, geçtiğimiz hafta Aslan’ın Ziraat Bankası Genel Kurulu'na gelmesiyle, yönetim kuruluna getirileceği iddiası güçlenmişti.

Ancak iddiaya göre Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bu atamaya kamuoyu önünde yanlış algıya yol açacağını belirterek karşı çıktı. Ziraat Bankası Yönetim Kurulu’na atanması için banka Genel Kurul toplantısına getirilen Süleyman Aslan’ın, yeni bir kararla daha az göz önünde bir kuruma atanması gündeme geldi.

Prosedür inceleniyor

Kamuoyu ile banka yönetiminden gelen tepkiler üzerine Aslan’ın Ziraat Bankası yerine Türksat’a atanması üzerinde duruldu. Aslan için, Türksat yönetimine atama prosedürünün incelendiği belirtiliyor.

Türksat’a bağlı çok sayıda şirket bulunuyor. Ancak Aslan’ın doğrudan Türksat Yönetim Kurulu üyeliği üzerinde duruluyor. Türksat’ın yönetim kurulu üyelikleri resmi web sitesinde bile yeralmıyor.

Türksat yönetiminin, Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı müşavirlerinden danışmanlarına kadar çok sayıda ismin adresi olduğu belirtilirken, ilave ücret alınması amacıyla bürokratların da zaman içinde buraya atanarak görev yaptığı biliniyor.

SolPortal