MedyaFaresi MedyaFaresi

Stephen King'in yeni romanı satışa çıktığı gün dizi uyarlaması teklifi aldı

Korku yazarı Stephen King'in yeni romanı The Institute 10 Eylül'de Amerika'da satışa çıkacak. The Institute adlı kitap daha satışa çıkmadan diziye uyarlanması için teklif aldı.

Eklenme: 12 Eylül 2019 23:15 - Güncelleme: 12 Eylül 2019 23:26

Stephen King romanlarının birçoğu edebi eser kimlikleriyle yetinmiyor: Sleeping Beauty’nin çizgi romana, The Stand ve Castle Rock’un diziye, The Dark Tower, Gerald’s Game ve son günlerde gündemden düşmeyen IT’in de bir kez daha sinemaya uyarlanmasıyla King, korku türünde tahtını korumaya devam ediyor. Görünüşe bakılırsa yazarın Amerika’da 10 Eylül’de çıkan The Institute adlı yeni kitabının dizi uyarlaması için hazırlıklar başladı bile. 

King’in yeni distopyası özel güçleri olan çocukların toplatılıp üzerlerinde çeşitli deneylerin yapıldığı bir kuruluşu ele alıyor. Spyglass Media Group, romanın Hollywood adaptasyonu için kolları sıvadı bile. Big Little Lies’ın yaratıcısı David E. Kelley’nin uyarlama senaryosunu yazacağı diziyi Lost yönetmenlerinden Jack Bender çekecek. İkili daha önce yine King’in kaleme aldığı Mr. Mercedes uyarlamasında beraber çalışmıştı. Stephen King, bu iş birliğiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Mr. Mercedes’in arkasındaki yaratıcı ekiple yeniden çalışmaktan çok memnunum. Düşünce tarzımız çok benzer ve The Institute’un büyük bir başarı olacağına inanıyorum.” 

New York Times yazarı Laura Miller, The Institute’un King romanlarının en korkuncu olduğunu söylüyor: “Kitapta çocuklara hayaletler, vampirler, metamorfoz geçirip şeytani bir varlığa dönüşen ya da diğer boyutlardan işgalciler işkence etmiyor; bunu yapanlar senin benim gibi insanlar.” King de bir röportajında bunu adeta doğruladı: “Çocuklar dünyanın her yerinde hapsediliyor ve köleleştiriliyor. Umarım The Institute’u okuyanlar yönetimdeki zalim ve ırkçı politikalarla olan paralelliği bulabilir.”

Bantmag