MedyaFaresi MedyaFaresi

Spotify en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı

Spotify, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, dünyada ve Türkiye’de müzik endüstrisine damga vuran kadın sanatçıları açıkladı.

Eklenme: 09 Mart 2016 12:11 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 03:00

Popüler çevrim içi müzik servisi Spotify’dan yapılan açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün müzik ve edebiyata yön veren kadınların onurlandırılarak kutlanmasının amaçlandığı belirtildi. Bu amaç doğrultusunda hem küresel hem de yerel ölçekte en çok dinlenen kadın sanatçılar listeleri açıklandı.

Müzik servisinin verilerine göre dünyada en çok dinlenen kadın sanatçı Rihanna, Türkiye’den ise Sıla oldu. 

Sadece kadın kullanıcılar arasında en yüksek dinlenme oranına sahip isim ise Beyoncé oldu.

Dünyada en çok dinlenen ilk 10 kadın sanatçı şöyle:
Rihanna
Ariana Grande
Beyoncé
Ellie Goulding
Katy Perry
Lana Del Rey
Sia
Adele
Selena Gomez
Meghan Trainor
Türkiye’de en çok dinlenen Türk kadın sanatçılar ise:
Sıla
Sezen Aksu
Gülşen
Demet Akalın
Hande Yener
Göksel
Sertap Erener
Nil Karaibrahimgil
Ajda Pekkan
Candan Erçetin
“Müzik ve Kültürde Kadın”

Spotify aynı zamanda müzik, edebiyat ve eğlence dünyasının ikonik ve yeni yükselen kadın seslerini öne çıkaracak olan “Müzik ve Kültürde Kadın” adlı serisini de duyurdu. 

Bu özel Spotify sayfasında, 15 ayrı müzik türünde çalma listeleri oluşturulacak. “Pop’un Kadınları”, “Hip Hop’ın Kadınları”, “Metal’in Kadınları” ve “Fresh Finds Kadınları” gibi isimlerle hazırlanan playlistlerinde; Kelly Clarkson, Zendaya ve Echosmith grubundan Sydney gibi yeni yükselen kadın sanatçıların; Aretha Franklin, Beyonce ve Joni Mitchell gibi ikonik isimlerle ilgili düşüncelerini içeren sesli notlar yer alacak.

Sayfada ayrıca Jane Austen, Sylvia Plath and Emily Dickinson gibi önemli kadın yazarların edebiyat dünyasına damga vurmuş eserlerine de yer verilecek.