MedyaFaresi MedyaFaresi

Spiegel yayın yönetmenini hacklediler: Erdoğan’dan özür tweeti sabitlendi

Spiegel dergisinin genel yayın yönetmeni Klaus Brinkbäumer'in Twitter hesabı hacklendi. Brinkbäumer'in profil sayfasına "Erdoğan'dan özür diliyoruz" şeklindeki bir tweet sabitlendi...

Eklenme: 14 Ocak 2018 15:22 - Güncelleme: 14 Ocak 2018 15:26

Almaya'da haftalık çıkan, "Der Spiegel" dergisinin genel yayın yönetmeni Klaus Brinkbäumer'in Twitter hesabı cumartesi gecesi hacklendi.

Der Spiegel'in resmi Twitter hesabından atılan tweetle bildirdiğine göre, Brinkbäumer'in Twitter profil sayfasına gece 03:00 sularında bir Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını içeren bir tweet sabitlendi.

İşte o tweet:

Sabitlenen tweette "Bugüne dek yapmış olduğumuz haberlerden ötürü Türkiye Devleti ve Recep Tayyip Erdoğan'dan özür diliyoruz! (Aufgrund der schlechten Nachrichten, die wir bisher über die Türkei und Recep Tayyip Erdogan berichtet und veröffentlicht haben, möchten wir uns entschuldigen)" mesajı yer alıyordu.

"HESABI TEMİZLEDİK, YENİDEN KONTROL ALTINA ALDIK"

DW Türkçe'nin haberine göre, Brinkbäumer'in Twitter kullanıcı adı da @BrinkbaeumerTR olarak değiştirildi. Kısa bir süre sonra da Brinkbäumer'in Twitter hesabına erişilememeye başlandı.

Der Spiegel yaklaşık yarım saat sonra ise, "Hesabı temizledik ve yeniden kontrol altına aldık. Attığınız bilgilendirme mesajları için çok teşekkür ederiz. İyi geceler" tweetini paylaştı.

"TÜRKİYE'DEKİ OLAYLARIN HERKESİ İLGİLENDİRDİĞİ SİNYALİNİ VERMEK İSTİYORUZ"

Gezi protestolarının sırasında Der Spiegel dergisi 24 Haziran 2013'te yayınlanan baskısının kapak konusunu hem Türkçe hem de Almanca sunmuş, sayının kapağında "Beugt euch nicht / Boyun eğme" başlığı yer almıştı.

O dönemde dergini genel yayın yönetmen yardımcılığını yapan Klaus Brinkbäumer, yayınladığı basın bildirisinde, "Tabii ki Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk’ün Almanca bilgisinin eksik olduğuna inanmıyoruz. Biz sadece Türkiye’deki olayların Alman, Türk, Avrupalı herkesi ilgilendirdiği sinyalini vermek istiyoruz" açıklamasını yapmıştı.

Der Spiegel dergisi Türkiye'de yaşanan gelişmelere ve Türkiye-Almanya ilişkilere dair haberlere sıklıkla yer veriyor.

(Odatv)