MedyaFaresi MedyaFaresi

S&P'den sonra Fitch de Türkiye'yi uyardı!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Avrupa ülkelerinin görünümü hakkında hazırladığı raporda Türkiye'ye not uyarısı yaptı.

Eklenme: 10 Temmuz 2013 13:25 - Güncelleme: 17 Mart 2016 01:56

Fitch uzun süren sosyal huzursuzluğun Türkiye\'nin notu üzerinde risk yarattığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta S&P\'den de benzer bir uyarı gelmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, euro bölgesindeki resesyon ve gelişmekte olan piyasa varlıklarına yönelik iştahın azalmasının ardından Türkiye dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik toparlanmanın güç yitirdiğini belirtti ve Türkiye\'nin durumunun ülke çapında yaşanan hükümet karşıtı protestolar nedeniyle daha karmaşık olduğuna dikkat çekti.

Fitch gelişmekte olan Avrupa ülkelerinin görünümü hakkında hazırladığı raporda, Fed\'in gevşek para politikasından çıkışa geçmesi ve Nisan ayından bu yana gerçekleşen hükümet karşıtı protestoların, Türkiye\'nin zayıf noktası cari açığa dikkat çektiğini kaydetti.

Fitch raporunda söz konusu baskıların Türkiye\'nin mevcut kredi notunda zaten yansıdığını ifade ederek, "Uzun süren sosyal huzursuzluk, kötü bir şekilde idare edilmesi halinde, turizm alanında caydırıcılık yaratabilir, kısa vadeli sermaye çıkışlarını artırabilir, enflasyonda artışa neden olarak ekonomik büyümeye zarar vererek, Türkiye\'nin ülke notu üzerinde potansiyel risk yaratabilir" dedi.

Fitch benzer bir açıklamayı 7 Haziran\'da da yapmış, süreklilik arzeden huzursuzluğun ekonomiye belirgin ters etkileri olması halinde kredi notunu üzerinde baskı yaratacağını belirtmişti.


KASIM 2012\'DE NOT ARTIRMIŞTI

Fitch Türkiye\'nin kredi notunu 5 Kasım 2012\'den BB+\'dan BBB-\'ye yükseltmişti. Not yükselmenin gerekçesi olarak kısa vadeli risklerin azalması, ekonomide yumuşak iniş, güçlü bankacılık sistemi ve orta vadeli büyüme tahminlerinin iyi olması gösterilmişti.

Reuters