MedyaFaresi MedyaFaresi

Sözleşmeli öğretmenlere kadro şoku! Şimdi ne olacak?

Bakan söz verdi ancak Meclis'ten alınan 70 bin kadro sözleşmeliler için kullanılmayacak. İşte kullanılacak alanlar.

Eklenme: 18 Haziran 2010 19:43 - Güncelleme: 16 Aralık 2015 10:02
Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamada, ''70 bin kadronun, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesinde kullanılacağına ilişkin yorumların gerçeği yansıtmadığı'' bildirildi.

MEB Personel Genel Müdürlüğünün açıklamasında, bakanlığın ilan edeceği kadrolara yapılacak öğretmen atamalarına, sözleşmeli öğretmenlerin de ilk atama kapsamında KPSS puan üstünlüğü esas alınarak başvuru yapmalarının mümkün olacağı belirtildi.

MEB'in öğretmen unvanlı yasal kadro sayısının artırılmasına yönelik 70 bin kadro ihdası ile 25 bin öğretmen atama iznine ilişkin yasa teklifinin TBMM'de görüşüldüğü ve kabul edilerek yasalaştığı anımsatılan açıklamanın, konu ile ilgili bazı basın ve yayın organları ile internet sayfalarında yanlış anlaşılmalara ve yorumlara yer verilmesinden dolayı yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, MEB tarafından 2010 yılında 40 bin öğretmen ataması yapılacağının kamuoyuna açıklandığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''Bu kapsamda, Bakanlığımıza 2010 Merkezi Bütçe Kanunu ile rezerv kadrodan verilen atama izninin 10 bin adedi Haziran 2010'da yapılan öğretmen atamalarında kullanılmıştır. Çeşitli nedenlerle boşalan Bakanlığımız kadrolarından Bütçe Kanunu'na göre kullanılmasına izin verilen 5 bin kadro ile TBMM'de kabul edilen yasayla atama izni verilen 25 bin kadroya Ağustos 2010'da toplam 30 bin öğretmen ataması yapılacaktır.

Söz konusu yasa ile 70 bin öğretmen unvanlı yeni kadro ihdası yapılmıştır. Öğretmen unvanlı serbest kadro, hem bu yıl yapılacak 40 bin atama için hem de daha sonraki yıllarda Bütçe Kanunları kapsamında verilecek atama izinleri çerçevesinde kullanılacaktır. Sonuç olarak, 70 bin kadronun, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesinde kullanılacağına ilişkin yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızca ilan edilecek kadrolara yapılacak öğretmen atamalarına, sözleşmeli öğretmenlerin de ilk atama kapsamında KPSS puan üstünlüğü esas alınarak başvuru yapmaları mümkün olacaktır.''