MedyaFaresi MedyaFaresi

Sözcü yazarı yazdı: Ruhban Okulu yeniden açılabilir mi?

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, "Ayasofya'nın müze olmaktan çıkarılmasının ardından, Ruhban Okulu'nun açılması gündeme gelebilir" düşüncesini dile getirdi.

Eklenme: 01 Temmuz 2020 10:50 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 10:56

Öztürk, "Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini Başbakanlığı döneminde Erdoğan istememiş olacak ki, davanın tarafı olan Başbakanlık avukatları, Ayasofya'nın mevcut halinin korunmasını istemişti. Bu kez olayın tarafı Cumhurbaşkanlığı." ifadesini kullandı. 

Öztürk, "Perşembe günü Danıştay 10. Dairesi, Başkan Yılmaz Akçil'in başkanlığında toplanacak. Bu duruşma, halka açık olacak. Duruşma yapılacak ama, heyet kararını aynı gün vermeyecek. Kararını açıklaması için 15 gün içimde yapılacak. Danıştay'ın nasıl karar verdiği o zaman belli olacak.

Danıştay'ın önceki kararlarını, içtihatlarını incelediğimizde, Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesi konusunun hukuki değil, siyasi kararı gerektirdiği anlaşılıyor. Nitekim, geçmişte de bu yönde karar verilmiş. Yargı, siyasi döneme, siyasi olaylara göre değil, hukuka göre karar vermeli. İşte, Danıştay'dan da beklenen budur." görüşünü savundu. 

Yazının devamı için TIKLAYIN