MedyaFaresi MedyaFaresi

Sözcü Erdoğan'dan özür diledi

2016 falınız manşeti nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaretten soruşturma açılan. Sözcü bugün yaptığı açıklamada Erdoğan'a uzun ömür diledi.

Eklenme: 03 Ocak 2016 11:07 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 23:26

Sözcü Gazetesi'nin "2016 falınız" manşetinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "hakaret" ve "tehdit" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Sözcü gazetesi ise birinci sayfasından bir açıklama yayınlayarak özür diledi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Sözcü gazetesi hakkında, 1 Ocak'ta manşetten yayımladığı "2016 falınız" başlıklı bulmaca şeklindeki haber nedeniyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret, suç işlemeye tahrik ve saldırıya azmettirme iddialarıyla resen soruşturma başlattı.

1 Ocak 2016'da "2016 falınız" başlıklı haberde, bulmaca şeklindeki tabloda Cumhurbaşkanı'nın adı ve soyadına yer verilmiş, "Tabloda gördüğünüz ilk üç isim bu yıl hayatınızda olacak" diye yazılmıştı.

Ancak tablonun bir sırasında "RECEP" kelimesi ile "ÖL" kelimesinin yan yana gelmesi, savcılığı harekete geçirdi.

Alınan bilgiye göre, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu haberle ilgili, gazete hakkında Cumhurbaşkanına hakaret, suç işlemeye tahrik, tehdit, Cumhurbaşkanına saldırıya azmettirme suçlarından resen soruşturma başlattı.

SÖZCÜ'DEN AÇIKLAMA

Sözcü gazetesi, 3 Ocak 2016 tarihli birnci sayfasında bir açıklama yayınlayarak özür diledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "uzun ömürler dileyen" Sözcü'nün açıklaması şöyle:

Gazeteniz SÖZCÜ ’nün 1 Ocak 2016 günü, yeni yılın başlaması nedeniyle “2016 Falınız” başlığıyla verdiği bulmaca, yandaş ve yalaka medya tarafından büyük bir istismar konusu yapıldı.

Âdeta bir linç kampanyasıyla karşı karşıyayız.

Bahsi geçen bulmacayla hiçbir ilgisi olmadığı halde SÖZCÜ ’nün imtiyaz sahibi Burak Akbay ’a da hayasızca saldırılıyor.

Neler neler yazmıyorlar ki?

Toplumu bölmeye, ayrıştırmaya, nefret tohumları ekmeye çalışıyormuşuz!

Türk basın tarihinde kara bir leke imiş!

Bulmaca, Cumhurbaşkanı ’na yönelik yakışıksız imalar ve hakaretler içeriyormuş!

Önce şunu belirtelim:

SÖZCÜ, yalnız Cumhurbaşkanı değil, hiç kimsenin ölümünü istemez, hiç kimseyi ölümle tehdit etmez.

SÖZCÜ ’nün yüreği insan sevgisiyle çarpar. SÖZCÜ ’nün tek isteği bu ülkenin rahat ve huzura kavuşmasıdır.

İnternet ’teki (bobiler.org) sitesinden alıntı yapılarak kullanılan bulmacada “Recep” adının yer aldığı satırın başına tesadüfen ve sehven (Ö) ve (L) harfleri, gelmiş. Yandaş ve yalaka medya şimdi “Cumhurbaşkanı ’nı ölümle tehdit ettiler” diye kıyameti koparıyor.

Böyle bir niyetimiz olsa, “Tayyip” ve “Erdoğan” adları varken niye “Recep” adını kullanalım? “Recep” Cumhurbaşkanı ’nın en az kullanılan adıdır.

Allah ’ın verdiği ömrü kısaltmak gibi bir niyetimiz zaten olamaz.

Yalaka medyanın “Fırsat bu fırsat” diye vahşice saldırılarını kınıyor, bulmacada o harflerin sehven yan yana geldiğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan ’a uzun ömürler diliyoruz.

Biz bu ülkede yediden yetmişe herkesin uzun ve mutlu yaşamasını isteriz.