Abone Ol

Sosyal medyada hedef gösterimişti: Gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı

Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası, Halk TV'deki programı yayından kaldırılan ve hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan, gözaltına alındı.

Sosyal medyada hedef gösterimişti: Gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı'na Meclis'in açılacağı gün yapılan bomba saldırıya ilişkin sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan ve Halk TV'deki programı yayından kaldırılan gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı. Halk TV muhabiri Seyhan Avşar, Ayşenur Arslan’ın kapısına polislerin geldiğini ve gözaltına aldıklarını duyurdu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Ayşenur Arslan hakkında "terör örgütü propagandası yapma" ve "suçu ve suçluyu övme" suçlarından resen soruşturma başlatmıştı. 

Arslan'ın gözaltına alındığını duyuran gazeteci Seyhan Avşar, X hesabından şu ifadeleri kullandı: 

“TEM polisleri Ayşenur Arslan’ın kapısında. Ayşenur abla gözaltına alınıyor. Çağlayan’a götürülecek…”

Ne olmuştu? 

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Ankara'daki bombalı saldırı hakkındaki sözleri nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurması ardından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi programını sonlandırma kararı aldıklarını duyurmuştu. 

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu: Talihsiz sözler

Arslan'ın açıklamalarını "talihsiz sözler" olarak değerlendiren Mahiroğlu, "Aynı programda terör lanetlenmiş olsa da, Halk TV’nin en başta bahsettiğimiz duruş ve bakışının sınırlarını aşmaktadır. Bu sebeple programın sonlandırılması kararını aldığımızı, kamuoyuna üzüntülerimizle duyururuz" demişti. 

Ayşenur Arslan: Yanlış anlaşıldığım için üzgünüm 

Ayşenur Arslan, soruşturmaya ve programının yayından kaldırılmasına ilişkin, “Yanlış anlaşıldığım için üzgünüm. Adımın terörle ve teröristle anılmasının büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle çok üzgünüm. Terör eylemiyle ilgili gündemde olan soru işaretlerini tekrarlamaktan ibaret benim yaptığım” demişti. 

Ayşenur Arslan, Halk TV'deki programda Ankara'daki saldırıya ilişkin şüphelerini dile getirmiş, sözleri sosyal medyada gündem olmuş ve hedef gösterilmişti.