MedyaFaresi MedyaFaresi

Soprano Zehra Yıldız özlemle anılıyor

Her yıl olduğu gibi Zehra Yıldız için sanatlarını yurt içinde ve dışında başarı ile sürdüren onun adıyla birlikte anılmaya değer genç sanatçılar: İtalyan soprano Maria Tomassi, soprano Tuğba Mankal Dekak, mezzo-soprano Özge Kalelioğlu ve tenor Berk Dalkılıç sahnede olacaklar.

Eklenme: 27 Aralık 2019 14:51 - Güncelleme: 27 Aralık 2019 14:53

Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı, Türk operasının gözbebeği, İstanbul operasının kıvancı, Heidelberg Operası’nda, temsil sonrası geçirdiği beyin kanamasıyla 12 Aralık 1997'de yitirdiğimiz soprano Zehra Yıldız anısına 27 Aralık Cuma günü saat 20.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda anma gecesi düzenliyor.

Her yıl olduğu gibi Zehra Yıldız için sanatlarını yurt içinde ve dışında başarı ile sürdüren onun adıyla birlikte anılmaya değer genç sanatçılar: İtalyan soprano Maria Tomassi, soprano Tuğba Mankal Dekak,  mezzo-soprano Özge Kalelioğlu ve tenor Berk Dalkılıç sahnede olacaklar.

Şancılara orkestra şefi, piyanist Can Okan eşlik edecek. Zehra Yıldız ise, Vivaldi’nin Bajazet  operasından  İrene’nin ‘’Sposa son disprezzata ‘’aryasıyla ses kaydından izleyicilerine seslenecek.

Mimar Sinan  Üniversitesi  Devlet Konservatuvarı  Opera ve Şan  Bölümü’nden  1983 yılında  mezun olan aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak ilk kez "Venedik’te Bir Gece Opereti" ile sahneye çıkan, uluslararası başarıyla  1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından ‘Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı’ ünvanına değer bulunan Yıldız, Almanya’daki son temsilleri  Salome ve Fidelio’nun ardından ani ölümüyle sanat dünyasına dinmeyen bir acı yaşattı.