MedyaFaresi MedyaFaresi

Soner Yalçın'ın son skandalı! Yine intihal vakası!

Sık sık intihal yaptığı belgelenen Yalçın, \"İngiliz 'Wikileaks'inde ünlü Türkler\" yazısında, okuyanları yine hayretler içinde bıraktı!

Eklenme: 07 Aralık 2010 00:05 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 03:24

Soner Yalçın, yine fena yakalandı. Odatv.com'un sahibi olarak görünen Soner Yalçın, aynı zamanda Hürriyet gazetesinde yazar. Pazar günleri de kendine ayrılan sayfada, "kimsenin daha evvel yazmadığı", "kimselerin haberinin olmadığı" çok önemli gerçekleri anlattığı iddiasında. Bu hafta da öyle sanılmasını umuyordu. Elinde kupasıyla verdiği pek havalı fotografında her zamanki gibi mutlu mutlu gülümsese de yine baltayı taşa vurdu. Çünkü çoğu zaman olduğu gibi yazı yine intihal ürünüydü.

Dünkü (Pazar) yazısında "İngiliz 'Wikileaks'inde ünlü Türkler" başlığı altında yine, çok çok önemli, hayret verici bilgiler verdi Soner Yalçın.
Okurları da kendisinin daha evvel yazdığı çok satan, çok ses getiren, neleri neleri deşifre eden kitaplarının üzerine, daha neleri neleri bildiği, araştırdığı, ortaya çıkardığı izlenimine kapıldılar. Ancak yine yanıltılmışlar, yine kandırılmışlardı.

Daha önce de defalarca intihal yaptığı ortaya çıkan Soner Yalçın en iyi bildiği şeyi yapmış, başkalarının emeğiyle, araştırmasıyla ortaya çıkan bir eserden, koskoca bir gazete sayfasını dolduracak kadar malzemeyi "hüpletivermişti".

Bu sefer de yazının ne başında ne sonunda verdiği bilgilerin kaynağından söz etti.

Anlaşılan Soner Yalçın kendini, ne yazarsa yazsın sorgulamadan doğru kabul eden kitlesinden başka kimse okumuyor zannediyor.
Oysa Soner Yalçın imzasıyla yayınlanan "İngiliz Wikileaks'inde Ünlü Türkler" yazısındaki bilgiler, Tarihçi Kitapevi'nin bu yıl yayınladığı İngiliz Yıllık Raporlarında Türkiye 1920 adlı kitaptan alıntılanmıştı.
"Ne var canım bunda, bu bilgiler tek bir kaynakta mı var sanki" demeyin çünkü, İngiliz Yıllık Raporları ülkemizde ilk kez tam metin ve orijinal metin fotokopisiyle birlikte bu kitapta yayınlandı.
"Belki yazardan izin almıştır" diye iyi niyetli düşünüp, kitabı yayına hazırlayan tarihçi Ali Satan'a sorduk. Elbette ki izin alınmamıştı.
Üstelik Soner Yalçın, sadece kitabı okumuş da aklında kalanları uzun uzun yazmış değildi. Kitabın Önemli Kişiler bölümünde yer alan Sultan Vahdettin sayfa 148 ve Mustafa Kemal Paşa sayfa 157 ve 158 aynen alınmış, ne gazetede, ne gazetenin internet sitesinde, ne de Odatv.com'da kaynak belirtilmişti.

İşte Soner Yalçın'ın kaynak belirtmeden yaptığı alıntıların kaynağı:
İngiliz Yıllık Raporlarında Türkiye 1920 (Tarihçi Kitapevi 2010)
Yayına Hazırlayan: Ali Satan
Çev. Burak Özsöz, Kontrol Sevtap Demirci


Kaynak: Liberalses