MedyaFaresi MedyaFaresi

Rusya: YPG’nin çekilmesi tamamlandı

Rusya Savunma Bakanlığı "Suriye'nin kuzeyindeki Kürt güçlerinin çekilmesi planlanandan daha erken tamamlandı" dedi.

Eklenme: 29 Ekim 2019 17:58 - Güncelleme: 29 Ekim 2019 20:41

Ermenistan ziyareti sırasında açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu,

“Güvenlik koridoru oluşturulacak bölgeden silahlı güçlerin çıkarılması, planlanandan önce tamamlandı.

Bu bölgeye Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisi girdi” dedi.

150 saatlik süre doldu

Rusya ile Soçi'de varılan mutabakat gereği Suriye'nin kuzeyindeki YPG'li teröristlerin 150 saat içinde bölgeden ayrılması kararlaştırılmıştı. YPG'ye Suriye'nin kuzeyindeki bölgelerden çekilmesi için verilen 150 saatlik süre akşam saat 18:00 itibarıyla sona erdi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik olarak başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın sonucunda önce ABD ile 120 saat ardından da Rusya ile 150 saat olmak üzere iki anlaşmaya vardı.

Anlaşmalara göre Suriye’nin kuzeyinde bulunan terör örgütü YPG unsurları Türkiye’nin sınırlarını çizdiği güvenli bölgeden çıkarak ülkenin güneyine doğru çekilecekti.

ABD ile varılan ilk mutabakata göre YPG’li teröristlere ait yüzden fazla araç güvenli bölgeyi terk etmişti ancak Milli Savunma Bakanlığı, teröristlerin terk etmesi gereken bölgeden Türkiye’ye doğru 120 saat içinde 47 ihlal atışı gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Rusya ile yapılan mutabakat sonrası verilen 150 saat içerisinde de PKK’lı teröristler Resulayn bölgesinde iki askerimizi şehit ederek varılan mutabakata uymadı.

Verilen 150 saatin 29 Ekim saat 18:00’de sona ermesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı’nın yapılan taciz atışlarına operasyonu devam ettirerek yanıt vermesi bekleniyor.