MedyaFaresi MedyaFaresi

Merkez Bankası müdahalesi fayda etmedi! Dolar 5.28'i geçti

Akşam saatlerinde yükselişe geçen dolar yeni rekor kırdı.

Eklenme: 06 Ağustos 2018 19:11 - Güncelleme: 06 Ağustos 2018 21:02

Merkez Bankası kurdaki yükselişin sürmesi nedeniyle rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırını yüzde 45'ten yüzde 40'a düşürdü. Ancak bu hamleye rağmen Dolar/TL kuru 5,28'le rekor tazeledi. Euro/TL kuru da bugün ilk kez 6,00'yı aştı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Söz konusu değişiklik ile (döviz imkan oranı) yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir" denildi.

Belirlenen dilim aralıkları ise şöyle:

Açıklama sonrası Dolar/TL kuru önce 5,1780 seviyelerine geriledi.

Ancak daha sonra kur 5,28 ile yeniden rekor kırdı.

Euro/TL kuru da bugün ilk kez 6,00'yı aştı ve 6,0518 seviyesine kadar yükseldi.

Reuters haber ajansı ABD ile yaşanan Pastör Andrew Brunson krizinin TL'ye satış baskısı olarak yansıdığını aktarıyor ve yatırımcıların TL cinsi varlıklara temkinli yaklaşmasına yol açtığını belirtiyor.

ABD yönetimi İzmir'de ev hapsinde tutulan ABD vatandaşı Pastör Brunson'ın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye yönelik yaptırımların devam edeceğini söylemişti.

ABD Hazine Bakanlığı geçen hafta bu konuda ilk adımı Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün ABD'deki mal varlıklarını dondurarak atmıştı.

Yaklaşan dış borç geri ödemeleri

TL üzerinde baskıya yol açtığı ifade edilen bir diğer konu ise Türkiye'de özel sektörün yaklaşan dış borç geri ödemeleri.

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, dövizle borçlanıp TL gelir elde eden büyük ölçekli firmaların kullandığı kredilerde Ekim ayından itibaren yüklü vadelerin geldiğini ifade ediyor.

Uluslararası finans kuruluşu HSBC, yatırımcılara gönderdiği piyasa değerlendirme notunda Türk şirketlerinin Eylül'de 6 milyar dolar, Ekim'de ise 9 milyar dolar dış borç geri ödemesi yapması gerektiğini aktarıyor.

Gelecek yıl sonuna kadar geri ödenmesi gereken borcun tutarı ise 69,5 milyar dolar seviyesinde. Bu borcun 51 milyar doları bankalara, 18,5 milyar doları ise reel sektöre ait.

HSBC, yüklü borç geri ödeme takvimi nedeniyle piyasada döviz likiditesi sıkışıklığı yaşanması riski bulunduğunu ifade ediyor.