MedyaFaresi MedyaFaresi

Son dakika: ABD'de vekiller Trump ve İsrail'e sert tepki gösterdi

Son dakika haberine göre; ABD Temsilciler Meclisinde görev yapan Müslüman Minnesota Vekili Keith Ellison, Wisconsin vekili Mark Pocan, Washington vekili Pramila Jayapal, Georgia vekili Henry Johnson Jr. ve Arizona vekili Raul Grijalva Gazze'deki katliamla ilgili ortak bir bildiri yayımladı.

Eklenme: 15 Mayıs 2018 23:23 - Güncelleme: 16 Mayıs 2018 00:06

Bildiride, "İsrail askerleri tarafından çoğunluğu silahsız göstericilere karşı Gazze sınırında ölümcül silahların kullanılması karşısında şok olduk ve ürktük. Bu şekilde bir gün içinde 50'den fazla Filistinli hayatını kaybetti, 2 binden fazlası da yaralandı." ifadeleri kullanıldı.

TRUMP'IN ELÇİLİK ADIMI "PROVOKATİF"

İsrail askerlerinin uluslararası hukuka uymaları ve göstericilere  gerçek mermi kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunduklarını kaydeden  Temsilciler Meclisi üyeleri, "Bir çiti ihlal eden silahsız göstericiler hayati  bir tehlike teşkil etmez, ki ölümcül silah kullanmanın tek meşru gerekçesi bu  olabilir. Başkan Trump'ın ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma noktasındaki  provokatif kararı, İsrail'in gösterilcilere daha fazla reaksiyon göstermesine  zemin hazırlamıştır." değerlendirmesini yaptı.

Bildiride ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Netanyahu hükümetinden kendini dizginlemesini, yaralıların serbestçe  tıbbi destek almasına izin vermesini ve 12 yıldır süren Gazze ablukasını  hafifletmesini istiyoruz. Bu abluka, Gazze'deki 2 milyon insan için sağlıksız  gıdaların artmasına, işsizliğe ve insani krize katkı yapmaktadır."

FINKELSTEIN'DAN "KATİL DEVLET" ÇIKIŞI

ABD'de yaşayan ünlü Yahudi profesör Norman Finkelstein da İsrail'in  Gazze'deki katliamlarına "katil devlet" ifadesiyle tepki gösterdi.

ABD'de yaşayan ve antisiyonist söylemleriyle bilinen ünlü profesör  Finkelstein, kişisel internet sitesi ve Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla  İsrail yönetimine sert eleştiriler yöneltti.

Finkelstein, açıklamasında, "Katil devlet: 14 Mayıs 2018'deki barışçıl  Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında İsrailli keskin nişancılar tarafından 55  Filistinli öldürüldü ve 2 bin 410'u da yaralandı. İsrailli katiller tarafından  öldürülen tüm Gazzeli şehitlerin hatırasını anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gazze'de yaşanan katliamlarla ilgili birçok haber ve videoyu da  paylaşan Finkelstein, büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyan Trump  yönetiminin de Ortadoğu barışını tamamen ateşe attığını vurguladı.

TASC'DAN İSRAİL'E TEPKİ

Diğer yandan Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) yazılı  bir açıklama ile İsrail yönetimine tepki gösterdi.

Açıklamada, İsrail askerlerinin silahsız Filistinlileri hedef  almasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapılarak, temel insan haklarını çiğneyen  güvenlik yetkilileri hakkında gerekli işlemlerin yapılması çağrısında bulunuldu.

Dünden bu yana Gazze'nin doğusunda düzenlenen gösterilerde şehit  olanların sayısının 62'ye yükseldiği, yaralı sayısının ise 2 bin 770'i geçtiği  ifade bildirilmişti.

Gazze'nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD  Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan  Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş"  adını verdikleri gösteriler düzenliyor.

ABD Başkanı Trump'ın 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti  olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını  açıklamasından sonra yeni büyükelçilik binası dün yapılan resmi törenle  açılmıştı.

(AA)