MedyaFaresi MedyaFaresi

Soma'da kan donduran iddia

Milletvekillerinden oluşan Soma Komisyonu dün Çalışma Bakanlığı yetkilileriyle görüştü. Komisyon bakanlık yetkililerine denetimler sırasında gaz sensörlerine temiz hava üflendiğini söyledi. 

Eklenme: 26 Haziran 2014 12:52 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 16:04

Soma Komisyonu dün TBMM’de Çalışma Bakanlığı müfettişleriyle görüştü. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in görüşme sonrası anlattıkları dehşete düşürdü. Özel anlatılanları Twitter hesabından da duyurdu. Facianın meydana geldiği  Eynez İşletmesi dışında Işıklar ve Ata Bacası adlı iki işletmesi daha bulunan Soma A.Ş.’nin  gaz sensörleriyle ilgili ölümcül bir uygulamasının  daha ortaya çıktığını ifade ederek, “Soma Komisyonu’nda öyle bir bilgi daha edindik ki kanımız dondu.  Soma A.Ş. Işıklar Madeni’ni açmak istiyor ya, denetimde bakın ne görüldü.  SOMA A.Ş'nin çalıştırmak istediği Işıklar'da denetimde gaz izleme sensörlerine dışarıdan boru ile temiz hava üflettirildiği tespit edildi” dedi.

İKİ İŞLETME DE KAPATILMIŞTI

Facianın ardından, Soma A.Ş.’nin 301 işçinin hayatını kaybettiği işletmesi dışındaki diğer iki işletmesi Işıklar ve Ata Bacası da; denetimler sonrası eksikleri giderdikten ve madenlerin iş güvenliği  koşulları sağlandıktan sonra ancak açılabilmesi koşuluyla kapatılmıştı. TKİ ile Soma A.Ş.  İlişkisi sorgulanmalıdır Özel ayrıca Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel’in sunumundan bir bölümü de şu cümlelerle paylaştı: "Türkiye Kömür İşletmesi (TKİ) ile Soma A.Ş. arasındaki ilişki sorgulanmalıdır.”