MedyaFaresi MedyaFaresi

Soma davasında bin polis görev yapacak

Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili davanın ilk duruşmasında bine yakın polisin görev yapacağı belirtildi. Bir TOMA aracının da bulunacağı alanda mahkeme salonu çevresine 3 aşamalı barikat sistemi de kuruldu.

Eklenme: 11 Nisan 2015 01:00 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 23:44

Akhisar Emniyet Müdürü Engin Pınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada 13 Nisan Pazartesi, tadilatla mahkeme salonuna dönüştürülen Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu'nda görülecek ilk duruşma için Manisa, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale başta olmak üzere birçok il ve ilçeden personel takviyesi yapılacağını söyledi.

Mahkeme salonu çevresindeki güvenliğin sağlanması için bine yakın polis memurunun görev yapacağını açıklayan Pınar, bir TOMA aracı ve ambulans ekiplerinin de duruşma süresince hazır tutulacağını dile getirdi.

Pınar, "Mahkeme salonun çevresine 3 aşamalı barikat sistemi kuruldu. Salonun bulunduğu 1 kilometrelik alan içerisinde yapılacak eylem veya gösterilere karşı tedbir olarak çeşitli güvenlik önlemleri alacağız" dedi.

Mahkeme salonuna telefon, ses kayıt cihazı, kamera ve benzeri iletişim aletleri ile girilmeyeceğine de dikkati çeken Pınar, tutuklu bulunan 8 sanığın duruşma salonuna getirilmeyeceğini, ifadelerinin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile görüntülü olarak alınacağını belirtti.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesince görülecek davada tutuklu 8 şüpheli, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talebiyle yargılanacak.

AA