MedyaFaresi MedyaFaresi

Sol toparlanacaksa mani olmam!

Sırrı Süreyya Önder kendisini eleştirenlere cevap verdi.

Eklenme: 26 Kasım 2013 15:31 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 02:42

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bugün Birgün gazetesinde yayınlanan yazısında İstanbul adaylığı ile ilgili açıklamalar yaptı.

İŞTE O YAZI;

Gürbüz Çapan'ın BirGün'de Gülşah Karadağ'la yaptığı röportajdaki yaklaşım üzerinde durmakta fayda var.
Dile getirdiği tespitler sadece kendisiyle sınırlı olsaydı işimiz kolaydı. Bir kahve içimi konuşur, dertleşirdik. Gel gelelim durum böyle değil. Çapan gibi düşünenlerin sayısı bir hayli fazla.
"Mesele bizim için solun ne kadar unsuru varsa, toparlanmasını sağlamaktır. Bunu Sarıgül'le yaparız, Kırmızıgül'le yaparız. Şu an bu toparlanmayı sağlayacak en iyi isim o görünüyor." Bu sözler Çapan'a ait.
Arkadaş biz ne hallere düşmüşüz de haberimiz yok! Solun ne kadar unsuru varsa Sarıgül toparlayacakmış ha! İnsanın bırak dağınık kalalım diyesi geliyor.
Tuzsuz Deli Bekir diye bir bektaşi tiplemesi vardır Anadolu folklorunda. Bektaşi meşreptir. Bir gün mahallede bir cenaze olunca yıkayıp defnedecek adam bulamamışlar. Bir bakmışlar Deli Bekir şarabını açmış demlenmekte. Zor şer ölüyü yıkatmışlar. Deli Bekir mevtayı yıkadıktan sonra kulağına eğilip bir şeyler fısıldamış. Ahali meraklanıp sormuş "Rahmetlinin kulağına ne dedin?" diye.
"Sen şimdi öbür dünyaya gideceksin, sana sorarlar dünyanın ahvali nicedir diye. Sen Deli Bekir imam olmuş de onlar gerisini anlarlar" diye cevaplamış.
Bunu mesela Terzi Fikri'ye ya da onun yoldaşlarına anlatacak cesarette birisi bu "dağınık sol"da var mıdır bilmiyorum. Çapan'a da tavsiye etmem. Bize söyledi, bari onların ruhunu muazzep etmese iyi olur.
Solu toparlamak Sarıgül'ün ne kadar derdidir?
Bunu hangi yöntem ya da müktesebatla yapacaktır?

 

Cevabı yukarıdaki fotoğrafta saklıdır.
Gülşah Karadağ benim başkan adaylığımı sorunca Çapan şöyle demiş:
"Sırrı Süreyya ayıp ediyor. Biz Tayyip'ten kurtulmaya çalışıyoruz. Sarıgül konusunda, ilkesel sorun diyor. Gelsin, anlatsın, Sarıgül onun hangi ilkesine aykırı düşüyor? Kadir Topbaş hangi ilkesine doğru düşüyor? Hiçbir CHP'li, bir AKP'liden daha kötü değildir, olamaz."
Bu ülkede, halen günde 3 liraya ısınabilen bir kent imarına imza atmış ve yapılaşma yoğunluğunda insan lehine, eko-sistem lehine bir yerde durmuş bir başkana keşke meram anlatmak zorunda kalmasaydım. İnsanın içi acıyor ama demek ki konuşmak gerekiyor, konuşalım.
Senin benim değil herkesin olacaksa iktidar...
Madem sol toparlanacak ben mani olmayayayım. Ben en iyisi buradan tüyo vereyim. Sarıgül de çıkıp sol bir yaklaşımla manifesto yapsın.
Bir eşbaşkanla iktidar yetkisini paylaşacak mı?
Üçüncü köprü inşaatını ve ormanlardaki talanı durduracak mı?
Kente karşı işlenmiş bir suç olan üçüncü havalimanı inşaatını durduracak mı?
Bu amaçla katledilmiş yüzbinlerce ağacın hesabını soracak mı?
Bir İstanbul ağaç envanteri çıkarıp bir tekini bile kesmeme sözü verecek mi?

Sırrı Süreyya Önder / Birgün

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ