Abone Ol

Sivasspor-Galatasaray maçında iptal golün VAR konuşmalarıyla ilgili çarpıcı iddia

Sivasspor-Galatasaray maçının 49. dakikasında, ev sahibi ekibin attığı golün VAR müdahalesi ile iptal edilmesi, spor gündeminin en çok tartışılan konularından biri oldu.

Sivasspor-Galatasaray maçında iptal golün VAR konuşmalarıyla ilgili çarpıcı iddia

Golün iptalinin gerekçesinin net şekilde açıklanmaması ile VAR müdahalesinde ne konuşulduğu da merak konusu oldu. VAR hakemi Özgüç Türkalp'in, hakem Erkan Özdamar'a, “Ofsayt, sen golü iptal et, ben görüntüyü ekrana vereceğim” dediği öne sürüldü.

Spor Toto Süper Lig 16. haftasında Galatasaray’ı konuk eden Sivasspor’un 52. dakikada Fredrik Ulvestad ile bulduğu gol, Video Yardımcı Hakem (VAR) incelemesi sonrası hakem Erkan Özdamar tarafından iptal edilmişti. Ofsayt nedeniyle iptal edildiği düşünülen golün iptal gerekçesi VAR tarafından net şekilde belirtilmezken, TFF'den de bir açıklama gelmedi.

Spor Arena'dan Ayhan Turgut'un haberine göre maçın hakemi Erkan Özdamar, ofsayt için mi yoksa faul için mi çağrıldığını bilmeden VAR monitörünün başına geçti. Türkalp pozisyonunu ofsayt olduğunu söylüyor ama Özdamar pozisyonu o netlikte görmüyordu. Haberde yer alan iddiaya göre 5 dakika 4 saniye süren incelemenin ardından Özgüç Türkalp, Özdamar'a “Ofsayt, sen golü iptal et, ben görüntüyü ekrana vereceğim” dedi.

Erkan Özdamar kimdir?
1988’de Ankara’da dünyaya gelen Erkan Özdamar, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri bölümünden mezun olurken yüksek lisansını da aynı üniversitede yaptı. Dans eğitmenliği yapan Özdamar, uluslararası Spor ve Dans Eğitmenliği sertifikalarına sahip. Ankara bölgesi hakemlerinden Erkan Özdamar, 2020- 21 sezonunda Süper Lig’de düdük çalmaya başladı. TFF’nin 23 Aralık’ta açıkladığı listede FIFA kokartı takmaya hak kazanan hakemler arasında yer aldı.