MedyaFaresi MedyaFaresi

Sırbistan'dan Yeni Zelanda katliamıyla ilgili jet açıklama

Yeni Zelanda'daki cami saldırısını gerçekleştiren saldırganın silahının üzerinde Sırp tarihi figürlerin isimlerinin bulunduğu belirlenmişti.

Eklenme: 15 Mart 2019 22:49 - Güncelleme: 15 Mart 2019 23:00

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic, Yeni Zelanda'daki cami saldırısını gerçekleştiren saldırganın camiye giderken aracında Sırpça Çetnik şarkıları dinlemesi ve silahının üzerinde Sırp tarihi figürlerin isimlerinin bulunmasına ilişkin, "Sırbistan'ın terör saldırısıyla hiçbir alakası yoktur" dedi.

Dacic, Belgrad'da düzenlediği basın toplantısında, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

“BİZ KİMSEDEN İNTİKAM ALINMASINI İSTEMEDİK”

Ülkesinin, Yeni Zelanda'daki saldırısıyla hiçbir alakası olmadığının altını çizen Dacic, "Biz, hiç kimseden kurbanların intikamını almasını istemedik. Bu isimlerin bu şekilde suistimal edilmesini kınıyoruz. Bu tür eylemler, çıkarlarımıza zarar veriyor. Buna benzer suistimallere karşı mücadele edeceğiz" diye konuştu.

Birçok ülkenin terörist hareketleri "özgürleştirici" olarak nitelendirdiğini ve bunlara tolerans gösterdiğini savunan Sırp bakan, "Terör, yalnızca hep beraber hareket ederek ve ayrımcılık yapmadan üstesinden gelebileceğimiz küresel bir felaket" ifadelerini kullandı.

Dacic, Yeni Zelanda'daki terör saldırısında yaralanan ya da hayatını kaybeden Sırbistan vatandaşı bulunmadığını sözlerine ekledi.

Saldırı silahının üzerindeki Sırp tarihi figürler Görüntülerde, Christchurch şehrindeki iki camiye düzenlenen saldırının faili Brenton Tarrant'ın, saldırıda kullandığı silahın üzerine tarihte Osmanlılara karşı savaşmış Lazar Hrebeljanovic, Milos Obilic, Baja Pivljanin, Novak Vujosevic gibi Sırp figürlerin adlarını da yazdığı görülüyor.

Tarrant'ın ayrıca, camiye giderken aracın içinde dinlediği Sırpça Çetnik şarkısında, sözlerinde "Bosna Kasabı" olarak bilinen Sırp savaş suçlusu Radovan Karadzic'e yönelik övgü dolu ifadeler dikkat çekiyor. Şarkıda, "Krajina'dan kurtlar geliyor, (Hırvat) Ustaşalar ve Türkler korksun, Karadzic sen Sırplara liderlik et, korkusuz oldukları anlaşılsın" ifadeleri yer alıyor.