MedyaFaresi MedyaFaresi

Sınırda biber gazlı müdahale

Kobani'de çatışmalar sürerken, Türkiye tarafından 150 kişilik bir grup sınırı geçmek istedi. Askerler gruba izin vermedi. 

Eklenme: 04 Ekim 2014 14:13 - Güncelleme: 29 Şubat 2016 14:20

Suruç'un Mürşitpınar Mahallesi'nin yüksek bir noktasında toplanan 500 kişilik grup, saat 13.00 sıralarında YPG lehine sloganlar atarak Suriye sınırına yürüdü.
Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen yürümeye devam eden grup, sınır hattında AFAD'ın kurduğu çadırdaki Suriyeliler ile tel örgülerin arkasından görüştü. Kalabalığa, bu sırada bölgeye yönelerek önlem alan güvenlik güçlerinin zırhlı araçlardan dağılmaları yönünde uyarıda bulunuldu.

Güvenlik güçleri dağılmayan kalabalığa zırhlı araçlardan biber gazı bombalarıyla müdahale etti. Grupta bulunan bazı kişilerin de taş atmasıyla büyüyen gerginlik, güvenlik güçlerinin yoğun müdahalesi ardından kalabalığın dağıtılmasıyla sona erdi.

SINIRA KİMSE YAKLAŞTIRILMIYOR

 Suruç'a giden yollarda kontrol noktaları oluşturan güvenlik güçleri ise daha önce Mürşitpınar Mahallesi yakınlarına kadar izin verdiği geçişleri bugün durdurdu. Sivillerin ve gazetecilerin bölgeye yaklaşmasına izin vermeyen güvenlik güçleri, bunun sebebini ise sınırı aşabilecek mermilere hedef olunmasını önlemek olarak gösterdi. Bu arada çatışmalar sırasında yaralanan bazı YPG'liler ise Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan ambulanslarla tedavi için Suruç Devlet Hastanesi'ne taşındı.

SINIRI GEÇENLERE GÜVENLİK GÜÇLERİNDEN MÜDAHALE

Öğle saatlerinde sınır hattında toplanan bir grup, IŞİD ile YPG arasında çatışmaların devam ettiği Kobani'ye geçmek istedi. Kalabalıkta bulunan bazı kişiler sınır tellerini aşarak Kobani'ye geçti. Bu sırada güvenlik güçleri de sınır hattına geldi ve uyarılara rağmen dağılmayan kalabalığı zırhlı araçlardan biber gazı sıkarak dağıttı. Yaşanan bu olay sonrası sınır hattında zırhlı araçlarla önlemler artırıldı