MedyaFaresi MedyaFaresi

Şimşek'ten Astana öncesi Esad gafı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ve Rusya'nın koordinasyonunda gerçekleştirilecek Astana zirvesi öncesi öyle bir söz etti ki büyük tepkilere neden oldu.

Eklenme: 20 Ocak 2017 23:24 - Güncelleme: 20 Ocak 2017 23:25

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Nisan ayında yapılması planlanan referandum sonrası, Türkiye'de ekonomik yapının daha da güçleneceğini söyledi. Türkiye'nin Suriye'de Esad'sız bir çözüm konusunda ısrar etmemesi gerekir sözlerine de açıklık getiren Şimşek, Esad'lı bir çözümü içlerine sindiremediklerini; ancak bölgedeki şartların dramatik biçimde değiştiğini kaydetti.

Mehmet Şimşek, Davos'ta CNN Türk'ün gündeme ilişkin sorularını cevapladı. ABD'deki devir teslim töreniyle ilgili de konuşan Şimşek, Trump sonrası ABD ile ilişkiler konusunda bir değerlendirmenin şimdilik çok erken olduğunu kaydetti. Trump'ın ekonomi konusundaki açıklamalarının gelişmekte olan ülkeler için tehdit oluşturduğunu da belirten Şimşek, "İnşallah ifade edilen politikalar" gibi olmaz diye konuştu.

FETÖ VE PYD VURGUSU

Türkiye- ABD ilişkilerinin, her iki ülke için önemli olduğuna vurgu yapan Şimşek, Trump yönetiminin hem PYD hem de FETÖ konusunda gereğini yapmasını beklediklerini belirtti. Şimşek, yakın dönemde döviz kurlarındaki dalgalanmayla ilgili de şöyle konuştu:

"Yakın dönemde meydana gelen dalgalanmalar küresel riskle ilgili. Önemli bir kısmı da Türkiye'nin dinamik yapısıyla ilgilidir. Türkiye çok büyük badireler atlattı ve bunlara önemli bir direnç gösterdi Türkiye. Tedirgin olmaya gerek yok. Olup bitenler elbet önemli ama Nisan'da yapılacak referandum sonrası taşlar yerine oturacaktır. 

"KÖTÜ DÖNEM GERİDE KALACAKTIR"

Jeopolitik açısından baktığınızda; Rusya, Irak ve İsrail ile ilişkileri yeniden rayına oturtuyoruz. Astana'da Suriye'de kalıcı barış için beklentiler yüksek. Yeni ABD yönetimi ile PYD konusunda daha yakın bir işbirliği hissedeceğiz belkide. Avrupa Birliği, yakın dönemde çok önemli bir adım attı. Gümrük Birliği'ni genişletme konusunda bir karar aldı. Bu önemli bir gelişmedir. 

Türkiye ekonomisi ile ilgili bugün var olan algı, yaşanan terör olaylarıyla ilgilidir. Bu fasıl kapanacaktır. Kötü dönem geri kalacaktır. Nisan'da referandumla birlikte bunlar geride kalacak ve ekonomi yine en önemli gündem maddemiz haline gelecektir. Bundan sonra inanıyorum ki piyasalar ekonomiye güven duyacaktır.

TRUMP'IN EKONOMİ POLİTİKASI

Doların güçlenmesini çok istemiyor. ABD'li şirketlere yurt dışına yatırım yapmayın buraya yapın diyerek, daha yüksek büyümeyi hedefliyor. ABD'ye baktığınızda işsizlik oranı yüzde 5'in altında zaten. ABD şirketlerine diyor ki yurt dışına götürdüğünüz paraları geri getirin. Yapmak istedikleri ile söyledikleri, politik anlamda birbiriyle uyuşmuyor.

O SÖZLERE AÇIKLIK GETİRDİ

Suriye'deki bu insanlık dramının merkezinde Esad vardır. Dolayısıyla Esad'lı bir dönem açıkçası içimize sinmiyor. Ne yazık ki ABD bu konuda bizimle işbirliği yapmadı ve Rusya ile İran bölgedeki dengeleri değiştirdi. Burada söylediğim konuda aslında bu. Astana'daki önemli olan şey barışın kalıcı haline gelmesidir. Ben açıkça Esad'sız bir çözüm olamaz diye bir sözüm yok. Lakin siz şartlar değişti. Söylediklerimden bu çıkarılıyorsa açıkça birşey söyleyemem."

NE SÖYLEMİŞTİ?

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye'nin Esad'sız bir çözümde daha fazla ısrar etmesi artık gerçekçi" değil diye konuşmuştu.