MedyaFaresi MedyaFaresi

Şike davasında karar saati belli oldu!

Futbolda şike iddialarına yönelik davada karar pazartesi günü açıklanacak.

Eklenme: 29 Haziran 2012 14:14 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 15:40

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada mahkeme başkanı 'davanın pazartesi günü karara bağlanacağını' belirtti.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Mütalaya karşı beyanlar alındı. Biz karar vereceğiz. Her sanık açısından müzakere yapıyoruz. Ara vereceğiz ve ara karar koyacağız. Kararımızı Pazartesi saat 10.00'da vereceğiz.
İnşallah herkes için hayırlısı olur. Pazartesi saat 10.00'da duruşmaya başlayacağız. Son sözleri sorup karar vereceğiz. Güzel bir yargılama olduğuna inanıyoruz. İnanıyorum ki biz de hata yapmayız ve iyi bir karar olur. Tüm çabamız yanlış yapmamak üzere. Kimsenin bir saat dahil mağdur olmasını istemeyiz" dedi. DHA

Şike davalarını ilk günden bu yana izleyen Radikal Gazetesi yazarı Kenan Başaran, bugün neler olabileceğini değerlendirdi. Başaran, bugün çıkacak karar ile birlikte Aziz Yıldırım’ın hüküm giyeceğini fakat tahliye edileceğini savundu.

Davanın başından sonuna kadar tüm duruşmaları izleyen Kenan Başaran çıkacabilecek kararı yorumladı: “Beraat sürpriz olur, Aziz Yıldırım, hüküm giyer ancak bununla birlikte tahliye edilir.”

ŞİKE Davasında sona gelindi. 3 Temmuz’da başlayan süreç mahkemenin bugün vereceği kararla sonuçlanacak. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Cuma (bugün) eğer yetişmezse pazartesi günü kararımızı açıklayacağız” demişti.
Davaya bugün Çağlayan Adliyesi’nde nokta konması bekleniyor.
Peki nasıl bir karar çıkacak?

Radikal Gazetesi’nden Kenan Başaran Aziz Yıldırım’ın hüküm giyeceğini fakat tahliye edileceğini savundu.

Tüm süreci ve özel yetkili mahkemelerde örgüt suçlamasıyla görülen davaları göz önüne alıp 4 sanığın 1 yıldır tutuklu olduğu bir davayı düşündüğümüzde ceza çıkma ihtimali çok yüksek. Çıkması kuvvetle muhtemel karar ise ‘hükümle birlikte tahliye.’ Yani Aziz Yıldırım ve bazı sanıklar suçlu bulunacak ama yattıkları süre ve Yargıtay aşaması dikkate alınıp tahliye edilecek. Bu beraat anlamı taşımıyor. Yıldırım’a şike ve teşvikten ceza çıkması beklenirken, örgütten ceza alması zayıf bir olasılık olarak görülüyor.
Fenerbahçe Başkanı şike ve teşvikten en alt sınırdan ceza alır ve bu da Yargıtay’ca onanırsa, daha sonra yaklaşık bir yıl daha yatacak. Bu ceza örgütten de olursa yatacağı süre 3 yılı bulabilir. Beraat ise “Nasılsa ceza vereceksiniz” diyen Aziz Yıldırım için bile sürpriz olur.

İşte Kenan Başaran’ın bugüne dair beklentilerini kaleme aldığı o yazısı;

14 Şubat Sevgililer Günü’nde başlayan şike davası, Türkiyeşartlarında rekor bir zaman diliminde karar aşamasına geldi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci’nin de tabiriyle büyük bir aksilik olmazsa bugün karar çıkacak. Böylece 3 Temmuz 2011’de başlayan süreç, yıldönümüne 3 gün kala nihayetlenecek. Elbette Yargıtay safhası hariç…
Lafı fazla dolandırmaya hacet yok. Herkes bugün nasıl bir karar çıkacağını merak ediyor. Davanın temellerini gayri hukuki bulanlar, beraat çıkması gerektiğini savunurken, bir yılda olan bitene bakıp ‘realist’ yaklaşanlar ise bugün birtakım cezaların çıkacağını tahmin ediyor. Radikal olarak bugün çıkması muhtemel kararları esasen 3 Haziran tarihli analizde dile getirdik. Değişen çok fazla bir şey yok. Bugün çıkması kuvvetle muhtemel karar ‘hükümle birlikte tahliye’. Buna göre başta Aziz Yıldırım olmak üzere, bazı sanıklar (özellikle de uzun süre tutuklu kalanlar) hakkında bir ceza verilecek ancak Yargıtay sürecinin uzun süreceği ihtimali ve yatılan süre de dikkate alınarak tahliye karar verilecek. Yani “Suçlusun ama serbestsin” denilecek. Yargıtay, cezaları onarsa sanıkların yatmaları gereken bir ceza varsa bu da infaz edilecek. Yargıtay’ın cezaları onamasıyla birlikte hüküm kesinleşeceği için Yıldırım’ın başkanlığı düşecek.
 
Ne kadar ceza gelebilir?
Peki cezalar nereden gelecek? Büyük ihtimalle şike ve teşvikten. Aziz Yıldırım ve onunla bağlantılı yargılananlara ‘örgüt’ten ceza gelmesi ise beklenmiyor. Yıldırım’a örgütten ceza verilirse zaten hükümle tahliye şansı da kalmayacak ve tutukluluk hali devam edecek. Beraat kararına olanak tanıyanlar çok az zira “Bir yıl tutuklu yargılanan bir sanığa beraat zor” görüşü ağırlığını koruyor.
Yıldırım’a şike ve teşvikten en alt sınırdan ceza verilirse Yargıtay’ın onayından sonra bir yıl daha yatacak. Şayet örgütten de ceza alırsa yatacağı ekstra süre 3 yılı bulabilir.
Bu noktada mahkeme heyetini kızdıran Yıldırım’ın “Nasılsa ceza vereceksiniz” sözlerinin kararın Fenerbahçe Başkanı’nın düşündüğü gibi çıkması halinde yeniden gündeme geleceği de aşikâr. Diğer yandan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci’nin de bu tür savunmalara pek prim vermediği belirtiliyor.
 
Yıldırım ile Ekşioğlu ayrıştı
Hazır söz savunmalara gelmişken… Aziz Yıldırım , başından itibaren davada verilecek kararın belli olduğunu zira bunun bir şike davası olmadığını söyleyip durdu. Nedenlerine dair o ‘esas konuşmayı’ yapmaktansa hep vazgeçti. Salı günü de “Devlet suça teşvik ediyor” diyen Yıldırım, önceki gün ise devleti değil, onun içindeki ‘derin devlet’i kastettiğini belirterek, bir ‘düzeltme ihtiyacı’ duydu. Daha önce davanın arkasında oluşturulan ‘cemaat algısı’ 90’lardan aşina olduğumuz ‘derin devlet’e evrilmiş oldu finalde. Elbette soru bu ‘derin devlet’in tonunun ne olduğu. 3 Temmuz’dan bu yana yaşananların ‘siyasi’ olduğunu en çok; hatta bir tek Aziz Yıldırım dillendirdi. Olgun Peker de zaten olayın organize şubenin kendisine olan husumetinden kaynaklandığını savundu. Yıldırım’ın yaklaşımı zaman zaman kendisini mahkeme heyetiyle de karşı karşıya getirdi. Buna mukabil İlhan Ekşioğlu başta olmak üzere diğer sanıklar, mahkeme heyetini süreçten ayrıştırmaya sürekli özen gösterdiler. Yani onlar “Hakkımızda karar vermişsiniz zaten” demediler.
Sonuçta ceza yargısında çıkması yıllar sürebilir denilen karar, 4.5 aya sığdırılan 22 duruşma sonunda bugün açıklanacak. ‘ Futbol asla sadece futbol olmadığını’ yargıda da gösterdi! Hızlı yargılamalar konusunda darısı diğer davaların başına diyelim..

ŞENER KONUŞTU, YILDIRIM MÜDAHALE ETTİ

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, mütalaa karşı savunma yaptı.

SADRİ ŞENER: “TEŞVİK İDDİASI KOMİK"
Hakkında Ankaragücü ve Sivasspor maçları ile ilgili iddialar bulunduğunu belirten Sadri Şener, “Ankaragücü maçı öncesi konuştuğum Melih Bey ve Hamdi Bey Fenerbahçeli zaten. Fenerbahçe’nın avukatı az önce, kulübün eskiden ikinci başkanı olan Hamdi Bey’in cezalandırılması talebinde bulundu. Bu bir ilktir herhalde. Fenerbahçelilerle yaptığım konuşmadaki teşvik iddiası komik oluyor"dedi.
Mahkeme Başkanının bu sözleri tutanağa geçirdiği sırada müdahale eden sanık Aziz Yıldırım, “Hayır ikinci başkanlık yapmadı" diye konuştu.

“BERAATİMİ TALEP EDİYORUM"
Sivas-Fenerbahçe maçına ilişkin Zeki Mazlum ile yaptığım bir telefon görüşmesi dışında bir beyan olmadığını ifade eden Şener, “Mazlum ile kulüpten olan alacaklarına yönelik bir görüşme yaptık. Ayrıca benim dışımdaki üçüncü kişilerin bu maça ilişkin görüşmelerinde ne Sadri ne de Başkan kelimesi geçmemektedir. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

AZİZ YILDIRIM’IN AVUKATI: (TAHKİM KURULU KARARI) BU KESİN BİR KARARDIR

Selahattin GÜNDAY-Cem TURSUN - İSTANBUL DHA

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davaya verilen 5 dakikalık aranın ardından devam edildi.
AVUKAT BAYRAKTAR: UEFA DELİLLERİ İNCELEDİKTEN SONRA KARAR VERDİ
Davada söz alan Aziz Yıldırım’ın avukatı Köksal Bayraktar, "UEFA’nın kendisine gelen delilleri inceledikten sonra tahlil ederek kararını verdiğini belirtti. UEFA kararında ’her türlü dinleme hakkının ihlali’ diye beyanda bulundu. Ona karşı da UEFA kendi yargılamasını yaptığını belirtti. Şike iddiasının maçların dışında telefon dinlemelerini dayanılarak ortaya konulması ve buradan cezalandırılmaya gidilmesi hukuka aykırıdır. Telefon konuşmalarında iddiaların , maçlarda somut olarak yansıma gerektiğini UEFA kararlarında vurgulamaktadır" dedi.
AVUKAT DEDE: TAHKİM KURULU KARARI YARGI KARARIDIR
Yıldırım’ın diğer avukatı Şeref Dede ise, "UEFA ve TFF’nin kararlarına ilişkin Trabzonspor’un avukatının söylediği sözler kabul edilemez. TFF Tahkim Kurulu kararları, Anayasa’da yapılan değişiklik ile artık kesin nitelikte yargı kararı niteliğindedir.Tahkim Kurulu incelemesini yaptı ve Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe’nin şike ile teşvik suçlamalarına karışmadığını belirtmiştir.Bu kesin bir karardır" diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANINDAN ’CEP TELEFONU’ YASAĞI
Selahattin GÜNDAY-Cem TURSUN - İSTANBUL DHA
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada müdahil Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin mütalaaya kaşı beyanları alındı.
‘CEP TELEFONU’ YASAĞI
Öte yandan duruşmada bir avukatın telefonu çaldı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “ O çalan cep telefonu mu? Nasıl bir çalma o öyle. Avukat bey canlı yayın mı yapıyor sunuz?" dedi. Avukatın, “Telefon efendim. Nasıl canlı yayın yapalım?"diye yanıt verdi. “Bilmem artık frekans falan olabilir" diyen mahkeme başkanı, öğleden sonra duruşmalara cep telefonu sokulmaması talimatını verdi.
KULÜPLER BİRLİĞİ, AZİZ YILDIRIM’I ZİYARET ETTİ
Öte yandan Kulüpler Birliği Başkanı olan Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal ile bazı kulüplerin başkanları salona geldi. Başkanlar, sanık Aziz Yıldırım ile önce tokalaştı sonra ayaküstü sohbet etti. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ise, Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal’a , “Başkanlığınız hayırlı olsun" dedi.

BEŞİKTAŞ BAŞKANI FİKRET ORMAN DA İZLEYİCİLER ARASINDA

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 22. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.

TUTUKSUZ SANIK KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun, Ümit Karan, Serdar Adalı, Korcan Çelikay, İbranim Akın, İlkay Çelikay ve Serdar Kulbilge’nin de aralarında bulunduğu 36 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

FİKRET ORMAN SALONDA
Duruşmaya izlemek için spor camiasından isimlerde hazır bulundu. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Abdullah Kiğılı da duruşmayı izliyor.

YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sınırlı sayıda muhabirler alındı. Muhabirlere ve izleyicilere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait akreditasyon kartı verildi.

SAVCI SANIKLAR İÇİN NE İSTEDİ?
Aziz Yıldırım 13 yıl 10 ay 6 maçta şike, 3 maçta teşvik, çıkar amaçlı örgüt kurmak ve yönetmek.

İlhan Ekşioğlu 10 yıl 10 ay 5 maçta şike yapmak, 3 maçta teşvik primi vermek
Şekip Mosturoğlu 10 yıl 10 ay örgüt üyesi olmak, şike ve teşvik
Bülent Uygun 10.5 yıl Örgüte üye olmak, 2 maçta şike, 1 maçta teşvik
Mecnun Odyakmaz 7.5 yıl örgüte üye olmak, şike yapmak
Sadri Şener 2 yıl 3 ay Teşvik phrimi vermeye teşebbüs
Serdal Adalı 4.5 yıl Beşiktaş-İBB maçında şike
Tayfur Havutçu 4.5 yıl Beşiktaş-İBB maçında şike
İbrahim Akın 4.5 yıl 2 maçta şike, 1 maçta teşvik
Gökçek Vederson 7.5 yıl Teşvik primi almak
Sercan Yıldırım 1.5 yıl Teşvik primi almak
Mehmet Yıldız 3 yıl Şike yapmak
Korcan Çelikay 3 yıl Şike yapmak