MedyaFaresi MedyaFaresi

Show Tv Acun ve Huysuz Virjin'e öncelik verdi!

Show TV’ye, devletin alacaklarını gerekçe göstererek el koyan TMSF, televizyonu Ciner’e sattı, parayı Huysuz ile Acun’a ödedi.

Eklenme: 03 Temmuz 2013 17:23 - Güncelleme: 20 Mart 2016 06:22

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre; TMSF’nin kamu alacaklarını gerekçe gösterip el koyduğu Show TV’deki ödeme planı “İktidar seçim öncesi televizyona el koyuyor” iddialarını haklı çıkardı. Bugüne kadar yaptığı tahsilâtlarda öncelikli olarak, “Fon alacağını” ve “vergi borçlarını” tahsil eden TMSF, Show TV satışı ile ilk kez, üçüncü alacaklıların borçlarını kamu alacağının önüne geçirdi. Böylece, devlet adına tahsilât yapan Fon’un “Kamu alacağını tehlikeye atmamak için yayın grubuna el koyduk” açıklaması bahaneden öteye gidemedi. Kamu, televizyonun satışından istediği geliri elde edemedi. Bu durum AK Parti’ye yakın yayın yapan ATV satış sürecindeyken, Show TV’ye el konulmasını “seçim yatırımı” diye eleştirenlerin haklı çıkmasına yol açtı.


Protokol kafaları karıştırdı

TMSF’nin el koyduktan 15 gün sonra 402 milyon dolara Ciner Grubu’na sattığı Show TV, bankacılık sektöründe de tartışmalara yol açtı. İhalesiz olarak satılan Show TV’nin satış protokolüne göre, öncelikli olarak kanalın piyasaya olan 305 milyon dolarlık borcu alıcı Ciner Grubu tarafından ödenecek. Geri kalan 97 milyon dolar ise, TMSF’nin kasasına girecek. Dolayısıyla, Çukurova Grubu’nun İnterbank’tan kaynaklanan 400 milyon dolarlık borcundan sadece 97 milyon dolar düşülmüş olacak. Bu da, borcun kapatılmasını engel olacak.

Ödemeyi TMSF istemiş

Operasyonun ayrıntılarının ortaya çıkması, bankacılık sektöründe, Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, “bu protokole nasıl imza attı?” sorularının yöneltilmesine yol açtı. TMSF kulislerinde dolaşan bilgilere göre, satış gelirinden öncelikli olarak üçüncü kişilere olan borçların ödenmesini, TMSF istedi. TMSF yetkililerinin, “Üçüncü kişilere borçlar ödenmediği zaman TMSF’nin imajı bozuluyor. Bu nedenle öncelik piyasa borçlarının ödenmesine verilsin” dediği öne sürülüyor. Çukurova kaynakları da, protokolle ilgili bir yorum yapmak istemediklerini bildirdiler.

 

Acun ve Huysuz’un alacağı öncelikli

MEVCUT yasalara göre, batık bankacılardan tahsil edilen gelirlerden, öncelikle vergi ve Fon alacağı tahsil ediliyor. Kalan para ile ise, üçüncü şahıslara olan borçlar ödeniyor. Show TV satışı ile kanalın piyasaya olan borçları kamu alacağının önüne geçmiş oldu. Show TV’den alacaklı Acun Ilıcalı ve Huysuz Virjin gibi sanatçılar da TMSF’nin yaptığı protokolle borçlarını tahsil edebilecek. Ciner Grubu’nun ise gerçek ve tüzel kişilerle masaya oturup oturmayacağı bilinmiyor.

 

Davaya hazırlanıyorlar

TMSF’NİN Show TV satışı diğer batık banka patronları tarafından da yakından takip ediliyor. Bankacılık kulislerinde bazı batık banka patronlarının, Show TV satışı protokolünü gerekçe göstererek TMSF hakkında dava açmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Taraf