MedyaFaresi MedyaFaresi

Şeyma Subaşı'nın tuz ruhu ile karıştırdığı Hyalüronik Asit nedir? Hyalüronik Asit nerede kullanılır?

Şeyma Subaşı "Sadece Şeyma" adıyla çıkan kitabında kadınlara tuz ruhu anlamına gelen Hidrolik asit kullanmalarını tavsiye etmişti. Oysa Şeyma aslında Hyalüronik Asit demek istemişti. Peki Hyalüronik Asit nedir, cilt bakımında faydası ne?

Eklenme: 13 Temmuz 2019 11:52 - Güncelleme: 13 Temmuz 2019 12:01

Hyaluronik asit, içinde bulunan maddeler dolayısıyla bağ dokusuna esneklik, sağlamlık ve nem kazandırır.

Hyaluronik asit, mükemmel bir su tutucu olarak da biliniyor. Bu asit, kendi ağırlığının 1.000 katı kadar su tutma özelliği ile dikkat çekiyor.

KIRIŞIKLIKLARI AZALTIR

Estetik dokunuşlar için de kullanılır. Hyaluronik asit; kırışıklıkları azaltır, cildi ölü derilerden arındırır, nem oranını dengeler, esneklik ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

İnsan vücudu Hyalüronik Asit üretebilir ve yenileyebilir.

Ortalama bir insanın vücudunda yaklaşık 15 gram Hyalüronik Asit vardır ve bu vücudun tüm dokularına dağıtılır. Vücudun Hyalüronik Asit üretebilme ve yenileyebilme özelliği yaşla birlikte, hormon değişiklikleri ve yaşlanma sürecinden etkilenerek azalır.

Cilt bakımı düzenine serumlar ve kremler ciltteki Hyalüronik Asidin doğal sentezini uyarır ve azalmış seviyelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Araştırmalar, Hyalüronik Asidin topikal uygulaması sonrasında cildi daha nemli hale getirdiğini göstermektedir.

Hyalüronik asit vücutta nerede bulunur?

Hyalüronik Asit vücudun bir çok yerinde bulunurken, matris yapısı boyunca besinleri taşır, vücudu nemlendirir ve farklı dokularda su tutar. Vücudumuzda bulunan Hyalüronik Asit cildin dolgun gözükmesinde ve yaşlanma belirtileriyle savaşmada önemli bir bileşendir. Ancak zaman geçtikçe ve biz yaşlandıkça doğal olarak ciltte bulunan bu bileşen azalır.

Kemik, kıkırdak, eklem sıvısı (hareket esnasında eklemler arası sürtünmeyi azaltır), bağ doku, iskelet doku, saç derisi, saç kökleri, dudaklar, gözler, diş eti dokusu ve deri gibi belirli bölgelerde daha yoğunlaşmıştır.

Hyalüronik asit nemi nasıl tutar?

Vücudumuzda doğal olarak da bulunan Hyalüronik Asit, vücutta su tutabilmesiyle nemlendirmekapasitesi sayesinde paha biçilemez bir içeriktir. Polisakkarit ailesinden glikosaminoglican olarak sınıflandırılır, bu da özel yapısı sebebiyle suyu ve nemi çeken bir şeker molekülü olması demektir.

Cilt üzerinde nasıl etki gösterir?

Hyalüronik asit ciltte bulunan temel bileşenlerden biridir. Basınç gücünü suyla etkisiz hale getirerek dokuların basınca dayanıklı olmasını sağlar. Hyalüronik asit çoğunlukla derinin dermis tabakasında dağılmış olarak bulunur, fakat cildin nemlenmesi için hayati önem taşıyan epidermiste de bulunabilir.

Ayrıca doğal nemlendirici moleküller için su tutar.  Sünger gibi işlev görürken cildin ve dokunun düzenlenmesinde suyu yakalar ve korur. Hyalüronik Asit ciltteki su miktarını dengede tutarken epidermisin kurumasını önlemek için dermiste su tutmaktadır.