MedyaFaresi MedyaFaresi

Dolar yeni haftaya yükselerek başladı: 5,67 TL

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yaptırım konusunda yaptığı ilk açıklamaların olumlu algılanmasıyla TL değer kazanırken, çelişkili açıklamaların ardından hafif bir düzeltmenin gözlendiği kur cuma günü yatay bir seyir izlemişti. Dolar/TL bu sabah güne 5.67 seviyesinde başladı.

Eklenme: 22 Temmuz 2019 09:22 - Güncelleme: 22 Temmuz 2019 09:52

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım konusunda yaptığı ilk açıklamaların olumlu algılanmasıyla düşüşe geçen dolar/TL’de yön belirleyici olarak Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’da açıklayacağı faiz kararı bekleniyor.

Bankacılar ABD ile ilişkilerin seyrini yakından izlemeye devam edildiğini; bu hafta Avrupa, önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının da yakından izleneceğini belirtirken bu hafta piyasada yön belirleyenin ise TCMB’nin faiz kararı olacağını belirtiyorlar.

Küresel piyasalarda İran-İngiltere gerilimi takip edilirken ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve ABD’li şirketlerin açıkladıkları bilançolar da izleniyor.

Dolar/TL saat 09:22 itibariyle 5.6785/5.6831’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

250 PUAN İNDİRİM BEKLENTİSİ

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın göreve gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklamanın para politikasında daha gevşeme yanlısı olacağına işaret ettiğini belirten ekonomistler, TCMB’den 25 Temmuz’da faiz indirim beklentisini 250 baz puana yükseltti.

Reuters’ın 25 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda %24 seviyesinde olan politika faizinin Temmuz’da %21.5 seviyesine çekilmesi, yılsonunda ise 600 baz puan düşüşle %18 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Temmuz için beklentiler %19-23 yani 100-500 baz puan indirim aralığında şekilleniyor.

Reuters’ın görev değişiminin hemen ardından yaptığı ankette Temmuz beklentisi 100 baz puan artarak 200 baz puana yükselmiş, yıl sonu için ise 425 baz puan seviyesinde oluşmuştu.

Analistler TCMB’nin 400 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceğini belirtiyorlar.

400 PUAN ÜZERİ BİR İNDİRİM VAHİM BİR HALE GETİRİR

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında artık 250-300 baz puandan aşağı bir indirim beklenmediğini söyleyebiliriz. Swaplara baktığımızda fiyatlama 325 baz puan civarında ki toplantıya kadar daha da artış olabilir. Piyasa artık faiz indirimlerinin önden yüklemeli olacağını düşünüyor. TL’ye etkisi ise yapılacak indirime ve söylemlere göre değişecektir ancak 400 baz puanı aşan önden yüklemeli bir indirim takviminin TL’yi küresel bir satış baskısında oldukça kırılgan bir hale getireceğini söyleyebiliriz” dedi.

Bankacı bu hafta Avrupa, önümüzdeki hafta ABD, Japonya gibi küresel merkez bankalarının da faiz kararlarını açıklayacağına dikkat çekerek, “ABD’de 25-50 baz puan faiz indirimi bekleniyor. bizim gibi ülkeler açısından önemli bu TL’ye yönelik riskleri azaltabilecek en önemli etken” dedi. Bankacı ayrıca ABD ile ilişkilere yönelik her iki ülkeden de gelebilecek söylemlerin de piyasa açısından hala önemini koruduğuna dikkat çekti.

Bankacılar bu kapsamda ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey başta olmak üzere ABD’li yetkililerin bugün ve yarın Ankara’da gerçekleştireceği görüşmelerin de yakından izleneceğini söylerdiler.

Trump, yönetiminin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasının ardından Türkiye’ye yaptırım uygulamayı değerlendirip değerlendirmediği konusunda piyasaların net olmayan açıklamalar yaptı.

İlk olarak, “Şu anda bu konuya (yaptırımlara) bakmıyoruz” yanıtını veren Trump daha sonra söz konusu adımın üzerinde düşünüldüğünü söyleyerek bu açıklamasıyla çelişen ifadeler kullandı.

Trump’a Ankara’ya yaptırımlara göz ardı edip etmediği sorulduğunda “Birçok sebepten dolayı çok çok zor bir durum. Dolayısıyla, bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz” dedi.

REUTERS-SOZCU