Abone Ol

Sensin Beyaz Et Demek Erdoğan'a Hakaret Sayılmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2021 yılında yaşanan orman yangınlarının ardından yangında ölen hayvanlar için “beyaz et” ifadesini kullanmasının ardından Çanakkale’deki bir eylemde “Sensin beyaz et” yazılı döviz taşıyan bir kişi, yargılandığı Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasından beraat etti.

Sensin Beyaz Et Demek Erdoğan'a Hakaret Sayılmadı

2021 yılında Temmuz ve Ağustos aylarında toplam 53 ilde 300’e yakın orman yangını gerçekleşmiş, iktidarın orman yangınlarına karşı yetersiz kaldığı ifade edilen mücadelesi ise eleştirilerin hedefi olmuştu. Yangınlar sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zararın tanzimine yönelik ölen hayvanlar ile ilgili olarak “Büyükbaşsa büyükbaş, koyun, beyaz et, hepsinin ödemelerini yapacağız” şeklindeki açıklaması ise tepkiyle karşılanmıştı. Ölen hayvanlardan “beyaz et” olarak bahseden Erdoğan’ın açıklamasının ardından tepkiler büyümüştü. O dönem Çanakkale’de gerçekleşen bir eylemde, orman yangınlarına yönelik mücadelede yetersiz kalan AKP hükümeti eleştirilirken bir vatandaş “Sensin beyaz et” yazılı döviz taşımıştı.

Polis tutanağından mahkemeye

Evrensel'de yer alan habere göre, eylemi takip eden bir polis memurunun hazırladığı 6 Ağustos 2021 tarihli tutanakta, bir şahsın beyaz zemin üzerine “Sensin Beyaz Et!” ibaresi yazılı bulunan dövizi açtığı belirtilerek “Ulusal ve yerel medya hesapları incelendiğinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın orman yangınları esnasında ölen hayvanlar ile ilgili olarak ‘Büyükbaşsa büyükbaş, koyun, beyaz et, hepsinin ödemelerini yapacağız’ şeklinde açıklamasının bulunduğu ve basın açıklamasında açılan döviz içeriğindeki 'Sensin Beyaz Et' ibaresinin bu konu ile ilgili olduğunun değerlendirildiği” ifade edildi.

Polis tutanağının ardından açılan kamu davası, Çanakkale 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemede, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davada, “Beyaz et sensin” pankartını taşıyan vatandaşla ilgili beraat kararı verildi.