MedyaFaresi MedyaFaresi

Senegal'de Türk dizileri seyredilecek

TUSKON'un düzenlediği 19. Türkiye -Dünya Ticaret Köprüsü için 130 ülkeden gelen yabancı iş insanları, Türkiye'den milyon dolarlık alımlar yaptı.

Eklenme: 26 Kasım 2013 23:20 - Güncelleme: 28 Mart 2016 18:56

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) düzenlediği, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle tarım ve gıda sektörlerine yönelik ‘Türkiye- Dünya Ticaret Köprüsü 2013’ programı, 130 ülkeden 1.450 iş insanı ile Türkiye’den 1.500 iş insanını bir araya getirdi. Yaklaşık 25 bin görüşmenin yapıldığı organizasyonda yabancı iş adamları Türkiye’den milyon dolarlık alımlar yaptı. Senegal’in medya devi D-Media, Türk dizisi satın almak için görüşmelere başladı.

 

’TÜRK DİZİLERİ BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE DAHA UYGUN’

Senegal’in en büyük medya gruplarından D - Media’nın CEO’su Bougane Gueye, Türkiye’de olmaktan ötürü mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Türkiye’de daha önce bulundum ama TUSKON’un bu organizasyonuna ilk kez katılıyorum. Bugün iyi ki katılmışım diyorum. Burada dünyanın her bölgesinden iş insanı ile tanışıp ticaret yapma imkânınız oluyor. Biz, Senegal’in en büyük medya gruplarından biriyiz. Senegal’de diziler oldukça popüler. Biz, bugüne kadar Güney Amerika’dan dizi ithal ediyorduk. Ancak şunu söylemeliyim ki Güney Amerika kültürü ile bizim kültürümüz pek uyuşmuyor. Türk dizilerinin küresel başarısı bugün herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ben de, Türkiye’den bazı firmalarla dizi satın alma konusunda görüşmeler gerçekleştiriyorum. Çok az bir zaman sonra Senegal’de Türk dizileri bizim ekranlarımızdaki yerini alacak.”


ZULU KRALI’NIN OĞLU 10 MİLYON LİRALIK MAL ALMAYA GELDİ

Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içinde krallık olarak bulunan 7 milyon nüfuslu Zulu bölgesinin kralının oğlu Thokozani Zulu ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Gautang Eyaleti Başbakanı’nın yeğeni Leoroy Sidembe de TUSKON Türkiye – Dünya Ticaret Köprüsü’ne katılan isimler arasındaydı. Ortak iş yapan iki önemli isim, 300 çalışanlı İmagination Motor Clinic adlı firmaları için 10 milyon liralık mal alımı yapmayı hedefliyorlar. Bu iki isim ayrıca, Türk firması Tatlı Bereket’e ait olan Chicken House zincirleri için franchaise anlaşması yaptılar. Thokozani Zulu, “ Para her zaman lazım ancak bizim asıl amacımız ülkemizdeki insanlarımıza iş imkânları yaratmak. Türkiye ve Güney Afrika birbirine benzer ülkeler. Türk insanlarının dürüstlüğüne güvendik ve TUSKON sayesinde onlarla tanıştık” dedi.


1 MİLYON DOLARLIK UN ALDI

TUSKON Türkiye – Dünya Ticaret Köprüsü’nde ikili iş görüşmeleri milyon dolarlık ticaret anlaşmalarının yapılmasına zemin hazırlıyor. Paraguay’da ekmek üretimi yapan DVC firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Villacorta, “ Bu benim ticaret köprülerine ikinci katılışım. Burada, Türkiye’deki müthiş ticaret potansiyeli yakından görme şansım oluyor. Ben hammaddemi Türkiye’den satın almak istiyorum. Bu gelişimde yaptığım görüşmelerde 1 milyon dolarlık un alımı yaptım. Bu, 100 konteynerden fazla un anlamına geliyor. Ben, Türkiye ile ticaretimi daha da geliştirmek istiyorum. TUSKON’un ticaret köprüleri, bunun için en uygun zemini hazırlıyor” dedi.


“AFRİKA’NIN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR”

Fildişi Sahilleri’nin büyük tekstil firmalarından olan Maxitrade Sarl’ın CEO’su Moctar Chafi ise, Türkiye’den iki yıldır mal alımı yaptığı söyledi ve şöyle devam etti:

"Ben Türkiye ile 2 yıldır ticari ilişkiler yürütüyorum. Her ay Mersin’den mal çekiyorum. Bu organizasyonda Türk firmalarıyla çok samimi ilişkiler geliştirdik. Bu bir süreç. Gelecek yıl şirket olarak tekstil dışındaki sektörlerde de faaliyet göstermek istiyoruz. Türkiye’yi ve Türk insanını çok seviyorum. TUSKON’un bu organizasyonunun bir eşi daha dünyada yok. Afrika’nın Türkiye’ye ihtiyacı var.”

Radikal