MedyaFaresi MedyaFaresi

Sen misin sigaraya yasağını uymayan? Denetimler son sürat!

Kapalı alanlarda sigara içme yasağının başlamasıyla birlikte denetim ekipleri oluşturan İl Sağlık Müdürlüğü, yasağa uymayanlara göz açtırmıyor.

Eklenme: 28 Kasım 2009 12:37 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 04:32

Kapalı alanlarda sigara içme yasağının başlamasıyla birlikte denetim ekipleri oluşturan İl Sağlık Müdürlüğü, yasağa uymayan 383 kişi ile 2 işletmeye 27 bin 547 TL para cezası kesti. 15 ilçede toplam 76 ekiple görev yapan denetim elemanları, yasağa uymayanlara göz açtırmıyor. İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, gerek denetimlerde, gerekse şikayetlerde yasağa uymadığı tespit edilen kişi ve işletmeler hakkında ekiplerin cezai işlem uyguladığını açıkladı. Yasağın başladığı günden bu zamana kadar 383 kişi ve 2 işletme olmak üzere toplam 385 ceza makbuzu düzenlendiğini ve 27 bin 547 TL para cezası kesildiğini bildiren Çetinkara, denetim ekiplerinin üçer kişiden oluştuğunu söyledi.  

En fazla cezanın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan uygulamalarda kesildiğini belirten Çetinkara, il genelinde oluşturulan denetim ekiplerinin 37 kişiye 2 bin 553 TL ceza kesmesine rağmen emniyet ekiplerinin 293 kişiye 20 bin 217 TL para cezası kestiğini aktardı. Büyükşehir Belediyesi'nin 32 kişiye 2 bin 208 TL, Melikgazi ve Pınarbaşı ilçelerinin de birer kişiye 560'ar TL para cezası kestiklerini hatırlatan Çetinkara, yasağa uyma konusunda büyük bir hassasiyet olduğunu dile getirdi. Sigara bırakmak isteyenlerin sayısında da yasakla birlikte ciddi artışlar yaşandığını ve il genelinde bulunan 4 sigara bıraktırma merkezinin de ful kapasite çalıştığını ifade eden Çetinkara, bu merkezlerde davranış terapisi, nikotin replasmanı, veraniklin, psikoterapi ve ilaç, nikotin bandı, tıbbi tedavi ve psikolojik destek gibi tedavilerin uygulandığını belirtti.

Sigara yasağının gelecek nesli kurtarma projesi olarak ta adlandırılabileceğinin altını çizen Çetinkara, "Sigaraya başlamanın en önemli nedeni özenti. Küçük çocuklar yakınlarındaki kişilerden görerek sigara içmeye başlıyor. Yasakla birlikte bu özentinin önüne geçmiş olacağız. Gelecek nesil sigarasız bir ortamda yaşamını sürdürecek." diye konuştu.