MedyaFaresi MedyaFaresi

Selülit nedir? Selülit neden olur? Selülit nasıl tedavi edilir?

Eskiden insanlar daha hareketli yaşam içindeydiler, kilo ya da selülit sorunu olduğuna dair bir bulgu yoktu eski yıllar da. Türk kadınlarımız daha yuvarlak hatlıydı  ve selülit sorunu yaşamazdı. 

Eklenme: 17 Temmuz 2014 23:14 - Güncelleme: 21 Mart 2016 05:46

Günümüz dünyasında teknoloji, modern çağa bir çok yarar sağlıyor. Ancak bu yararların yanı sıra gelişen teknoloji ile birlikte kişiler daha az hareket yapar haldeler. Bu da bir çok olumsuzlukları beraberinde getirdi. Hele kadınlar açısından durum daha vahim. Çünkü bir yandan kendilerini beğendirmek ve hoş görünmek konusunda bombardımana tutulan kadınlar, diğer yandan hareketsiz mesleklerde kilolardan  ve selülitler den dertli hale geldiler. Bir çok çare deneniyor, diyetler yapılıyor. Ancak uzmanlar denetiminde olursa çözüm olabileceği belirtilen bu yöntemlerin yanı sıra bir çok cihaz da bu konuya önemli bir katkı sağlıyor.

Selülit Nedir ?

Cildin bağ dokusunda ağrılı modüllerle seyreden , epidermis te portakal kabuğu görünümü yaratan, kıvrımlı görünümlü bir problemdir. Kadınların % 80 - 95' inde görülür Selülit üç aşamda gelişir.

Birinci aşması dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar dokular acılı ve duyarlıdırlar.

İkinci aşamada ödem daha da fazlalaşır.

Üçüncü aşamada, bu dokularda biriken yağ , su ve tuz molekülleri organizma tarafından  kullanılmaz ve selülit yerleşir. Genellikle vücudun bacak, kalça, diz yanları, kolların üst kısımları ve göbek bölgelrinde oluşur.

Selülit Nedenleri

1) Genetik faktörler

2) Hormon bozukları

3) Kan dolaşımı bozukları

4) Bağ dokusu zayıflığı

5) Kötü alışkanlıklar (beslenme, kahve, kola, alkol, v.s. )
6) Hareketsizlik

7) Psikolojik faktörler

Ne Zaman Ortaya Çıkar?

1) Gelişim döneminde vakalarında % 12'de

2) Hamilelikte vakarın % 20' si

3) Menopoz önce ve sonra vakarın % 25' i

4) Tüm yaşlarda vakaların % 43' ü olarak

5) Şişman, normal veya zayıf kadınlar eşit oranda selülit ten etkilenirler

Nasıl Önlem Alalım?

1) Selülitin ilk başlangıcında erken önlem alırsak ilerlemesini ve ikinci dereceye geçmesini önleyebiliriz.

2) Günde 1,5 litre su içmeliyiz vücutta biriken toksinleri atarız.

3) Düşük kalorili besinler tüketmeliyiz, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir. Vücudun fazla suyu atabilmesi için beyaz ve kırmızı turp, maydonoz, kereviz, çilek, greyfurt yenilmesi  gerekir.

4) Kan dolaşımındaki bozukluğu ortadan kaldırmak için spor yapmak gerekir, özellikle selülit tedavisinde yürüyüş, tenis, yüzme, jimnastik gibi  sporların yapılması son dere-ce etkilidir.

5) Günde 10 dakika fırça veya eldiven yardımıyla dairesel ve kalbe doğru hareketler -le, kalça, bacaklara ve kollara masaj yapın. Kan dolaşımını hızlandırır. Buz küpleriyle  de masaj yapabilirsiniz buz ödemi çözer. Masajdan sonra selülit kremlerini masaj şeklinde vücudunuza yedirin , örnek: (greyfut yağı, karanfil, portakal, nane, portakal )  yağları karışımını kendiniz' de hazırlayarak duştan , masajdan sonra her gün kullanın faydasını görürsünüz.

6) Uzmanlar' dan profesyonel yardım'da alabilirsiniz sonuca daha hızlı kavuşabilirsiniz.

Sizlere bu hafta selülit ile bilgi aktardım, malum önümüz yaz hemen önlem almanızı tavsiye ederim, çünkü kısa zamanda selülitler yok edilmez, yaz gelmede önlem almaya başlayın!

MİLLİYET

En Çok Okunan Haberler
1 Koronavirüs 126 Can Daha Aldı!