MedyaFaresi MedyaFaresi

Taciz skandalından sonra Hollywood'a Türkan Şoray kanunları geliyor

Hollywood'da ortaya çıkarılan taciz skandalının ardından seks sahnelerine düzenleme getirilmesi tartışılıyor.

Eklenme: 19 Şubat 2018 23:58 - Güncelleme: 20 Şubat 2018 00:01

Hollywood'da ortaya çıkarılan taciz skandalının ardından ortaya çıkan #Metoo tartışmaları, sinema endüstrisini de yeniden yapılandırmaya itiyor. Eşitlik savunucusu Aktörler Sendikası, filmlerde seks sahneleriyle ilgili yeni düzenlemelerin getirilmesi için talepte bulundu.

Hollywood'un ünlü film yapımcısı Harvey Weinstein'ın, aralarında ünlü aktrislerin de bulunduğu çok sayıda kadına cinsel tacizde bulunduğu iddialarıyla başlayan #MeToo tartışmaları sinemalarda da köklü değişikliklere neden olabilir.

Hollywood, ardı ardına gelen itirafların ardından filmlerdeki seks sahnelerini tartışmaya başladı.

Eşitlik savunucusu Aktörler Sendikası, filmlerde 'çıplaklık, seks sahneleri ve ateşli öpüşme sahneleri' ile ilgili yeni yönergeleri değerlendirdiklerini açıkladı. Buna göre, sevişme sahneleri sırasında aktör ve aktrislerin cinsel organlarının tamamen kapatılarak birbirine temasının engellenmesi, öpüşme sahnelerinde de 'usturuplu' görüntülere yer verilmesi, prodüktörlerin her zaman oyuncuyu koruması gibi konular gündemde.

Sendika, "cinsel istismarın uygun bir şekilde ele alınması" ve 'mütevazı sahneler' kullanılmasının da önemle üstünde duruyor.

Bu istekler sendika tarafından iletilirken, Hollywood'un nasıl bir adım atacağı şimdilik merak konusu.