MedyaFaresi MedyaFaresi

Seks işçileri konusunda Türkiye'ye eleştiri

Seks işçilerinin sorunlarını masaya yatıran Birleşmiş Milletler, ABD’de bugün bir toplantı düzenliyor.

Eklenme: 19 Mart 2014 11:19 - Güncelleme: 09 Mart 2016 18:36

Türkiye’den, Nikaragua’dan ve ABD’den seks işçilerinin davet edildiği toplantıya katılacak olan Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek, “Seks işçilerinin ölümlerine sessiz kalan Türkiye’yi BM’de açık açık eleştireceğim” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), seks işçilerinin sorunlarını dinleyecek. Bunun için ABD’de bir toplantı düzenleyen BM, Türkiye’den, Nikaragua’dan ve ABD’den seks işçilerini davet etti. Bugünkü toplantıya Türkiye’yi temsilen katılacak olan Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek, “Türkiye genelevleri kapatarak, insanları sokakta çalışmaya itiyor. Ölümlerine sessiz kalıyor. Tüm bu sorunları BM’de anlatacağım” dedi.

‘SEKS İŞÇİLERİ SUÇLU DEĞİL’

Kemal Ördek Hürriyet’e şunları söyledi: “BM’de ilk defa seks işçiliği konusunda panel düzenlenecek, konusu da ‘seks işçiliği işçiliktir.’ Toplantıda seks işcilerinin haklarının da insan hakları olduğu konuşulacak. Orada Türkiye’yi genelevleri kapattığı, insanları sokakta çalışmaya mahkûm ettiği, yüklü cezalarla insanları yoksulluğa ittiği ve seks işçileri cinayetlerine sessiz kaldığı için açık açık eleştireceğim. Türkiye’deki var olan mevzuat bu şiddeti pekiştiriyor. Devlet kendi eliyle ayrımcılık yapıyor.”