MedyaFaresi MedyaFaresi

Şehit ailelerinden protesto! Madalyalarını yere attılar!

Terör örgütü PKK üyelerinin teslim olması sırasında yaşananlar Adana, Kocaeli, Sivas ve Osmaniye'de protesto edildi.

Eklenme: 22 Ekim 2009 18:04 - Güncelleme: 25 Mart 2016 12:14

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Güluçar, dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Mehmetçiğe yıllarca kurşun sıkan terör örgütü PKK üyelerinin zafer kazanmış gibi karşılanmasının şehit aileleri ve terörle mücadelede uzuvlarını kaybeden gazileri kahrettiğini söyledi.

Dağdan zafer kazanmış gibi inen teröristlerin terör örgütü  yandaşları tarafından çadırlar kurulup zılgıt çekilerek karşılandığını belirten Güluçar, şunları kaydetti:

''Bizler bir kere daha anladık ki terör örgütü bu süreçte üzerine düşen rolü çok iyi oynamaktadır. Pişman olan bir terör örgütü üyesinin profili dışında kendilerine örgüt tarafından verilen bir görevi tamamlamak için geldikleri her hallerinden bellidir. PKK üyelerinin bez parçalarıyla yandaşları tarafından şölen havasında karşılanması bizleri derinden üzmüştür. Bu tablo karşısında şehitlerimizin kemikleri sızlamıştır. Terör örgütünü terörist ilan etmeyip bebek katiline her fırsatta 'sayın' diyenler, kutsal TBMM çatısı altında milletimizin vergileriyle maaş alanlar, terör örgütü mensuplarını bayram havasında karşılayıp propaganda malzemesine dönüştürenler şehit ve gazilerimizin kanlarında boğulacaktır.''

Güluçar, açıklama sırasında bir grup dernek üyesinin madalyalarını ve protezlerini yere atarak protestoda bulunduğunu bildirdi.

KOCAELİ
Gebze Gaziler Derneği Başkanı Gazi Emekli Jandarma Astsubay Önder Kılınçaslan, derneğe üye gaziler ve şehit yakınlarının katılımıyla dernek binasında düzenlenen basın toplantısında, Habur Sınır Kapısı'nda teslim olan teröristlerin teslim alınma biçimi, karşılanma şekli ve teröristlerin verdiği ifadeleri eleştirdi.

Türkiye'nin gündeminin son günlerde ''açılım furyası'' ile meşgul edildiğini, vatandaşların açılım konusunda hala fikir sahibi olamadığını öne süren Kılınçaslan, şunları söyledi:

''Önce 'Kürt açılımı' denildi ama hala anlayamadığımız Kürtlerin neden açılıma ihtiyaç duyduğudur. Yüzlerce yıldır aynı vatanı paylaşan, yaşadıkları vatan için kardeşleri ile omuz omuza savaşan, birbirlerinden kız alıp veren iki kardeş toplum neden açılacaktır? Ya da Kürt ve Türk kardeşlerin araları açılıp eli kanlı teröristler mi sokulacaktır? Şu anki durum ise daha vahimdir. 'Açılım açılım' denildi, eli kanlı teröristler elini kolunu sallaya sallaya şehit ettikleri Mehmetçiklerin, polislerin yanından yurduma, terör ve terörist destekçilerinin alkışlarıyla yapılan törenle geldi. Ne acıdır ki vatan için evladını şehit veren analar, babalar, bizler, evladımızı şehit eden bu teröristlerin bu şekilde karşılanmasını hazmedemiyoruz.''

Şehit babası İhsan Duyar da teslim olan teröristlerin gazilere, şehit ailelerine nispet yaparak, devletle pazarlık ederek geldiğini, buna izin verenlerden davacı olduğunu söyledi.

Teröristlerle girdiği çatışmada bacağını kaybeden Adem Aydın da protez bacağını havaya kaldırarak, ''Bu bacağın hesabını kim verecek? Her şey vatan için. Şehit anne ve babalarının ellerinden öpüyorum. Canımız da onlara feda olsun, biz onların evlatlarıyız'' diye konuştu.

SİVAS
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 1995 yılında vatani görevini yaparken Irak'ın kuzeyine yürütülen operasyonda mayına basarak sağ ayağını kaybeden, o dönemden sonra protez ayakla hayatını sürdüren Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, dernek binasında şehitlerin kişisel eşyalarının ve fotoğraflarının sergilendiği Şehitler Müzesi'nde, terör örgütü PKK üyelerinin teslim olması sırasında yaşanan görüntülerle ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 1994 yılından beri terörle mücadele konusunda Türk Silahlı Kuvvetleriyle, emniyetiyle ve hükümetiyle her türlü gayret ve çabayı gösterdiğini ifade eden  Hızal, ''30 yıldır şehit vermeye devam ettik. Hükümetin 'demokratik açılım' adı altında yürüttüğü bu tabloda dün yaşadığımız olaylar gerçekten biz şehit ailelerini ve gazilerimizi derinden yaralamıştır'' dedi.

Hızal, şöyle devam etti:

''Terörün bitmesi ve bundan sonraki süreçte hiçbir zaman annelerin ağlamaması için bu mücadele devam ediyor ve bu mücadeleye tabii ki bizler gerekli platformlarda ve gerekli açılım noktalarında destek vereceğimizi de söylemiştik ama dünkü tablo bizi gerçekten çok üzdü. Bunları devletimizin gerekli yetkili organları daha farklı bir yöntemle teslim alabilirdi ve bu süreci maalesef birileri siyasi rant haline getirmiş durumda.''

Herkesi sağduyulu olmaya çağıran Hızal, ''Ama bu farklı bir sürece doğru gittiği zaman da buna hem millet olarak hem de biz şehit aileleri olarak, gaziler olarak gerektiği yerde, gereken cevabı vereceğimizi çok iyi bilmelerini istiyoruz'' diye konuştu.

OSMANİYE
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Osmaniye Şubesi, demokratik açılıma tepki yürüyüşü düzenledi.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi parti temsilcilerinin de destek verdiği yürüyüş için şehit yakınları ve gaziler, Alibeyli Mahallesi'ndeki dernek binasında toplandı.

Grup, Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı, Atatürk Caddesi ve Dr. Sadık Ahmet Caddesi'nden geçerek, slogan atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında, şehit Hanifi Ataş'ın annesi Remziye Ataş fenalık geçirdi. Şehit annesine şehit yakınları ve gaziler yardım etmeye çalıştı. Van'da gazi olan İzzet Korcak, protez ayaklarını meydana fırlatarak ''Alın önce bunların hesabını verin'' dedi.

Daha sonra, terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları ile sözde PKK bayrağı yakıldı.

Irak'ın kuzeyindeki bir operasyonda gazi olan Mustafa Aksu, eylemciler adına yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

''Türkiye'de 'Kürt sorunu' diye bir sorun yoktur, PKK sorunu vardır. Parlamentoda 200'e yakın Kürt kökenli milletvekili var. Bu açılım barış getirecekse bu kadar vatan evladının şehit olmasını neden beklediler. Zamanında terör örgütünün isteklerini yerine getirselerdi bu kadar ocak sönmezdi. Şehitlerimizin al bayrağa sarılı tabutları geldiği zaman şehit ailelerinin tamamı 'Vatan sağ olsun' dedi. Biz de vatan için toprağa verdiğimiz evlatlarımızı geri istiyoruz.''