MedyaFaresi MedyaFaresi

Savaş Ay'ın cenazesi alkışlarla toprağa verildi!

VİDEO- Usta gazeteci Savaş Ay'ın Fatih camiindeki cenazesinde diğer cenaze sahipleri ile haberciler arasında arbede yaşandı.

Eklenme: 11 Kasım 2013 15:21 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 04:28

Savaş Ay’ın cenazesinde izdiham ve kavga

Savaş Ay’ın vasiyeti salondaki herkesi ağlattı.. VİDEO

Usta gazeteci Savaş Ay, Topkapı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ailesi ve yakın arkadaşları, Savaş Ay’ın mezarı başında gözyaşı döktü.

Gazeteci Savaş Ay, son yolculuğuna sevenlerinin gözyaşları arasında uğurlandı. Savaş Ay, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Topkapı Mezarlığı’na getirilerek toprağa verildi. Savaş Ay’ı son yolculuğunda yakınları, vatandaşlar ve çalışma arkadaşları yalnız bırakmadı. Savaş Ay’ın çocukları Ulaş Can ve Sanem Ay ile kardeşi Işıl Ay da uzun süre mezarı başında gözyaşı döktü. Bazı vatandaşlar sevdikleri eşyaları usta gazetecinin mezarı başına bıraktı.

İLK TÖREN SABAH GAZETESİNDE

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden 59 yaşındaki Savaş Ay için ilk olarak çalıştığı Sabah gazetesi önünde bir tören düzenlendi. Buradaki törenin ardından Ay’ın naaşı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na getirildi. Törene başta Ay’ın ailesi ve yakınları olmak üzere Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Can Dündar, Zülfü Livaneli, Coşkun Aral, Halit Kıvanç, Tayfun Talipoğlu, Okan Bayülgen, Selami Şahin ve Sezen Cumhur Önal gibi isimler katıldı.

Sunuculuğunu Okan Bayülgen’in yaptığı törende ilk olarak usta gazetecinin hayatını anlatan Can Dündar’ın seslendirmesiyle hazırlanan bir sinevizyon gösterisi izletildi. Daha sonra meslektaşları, kürsüye çıkarak Ay hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Ay ile birlikte A Takımı programını hazırlayan Tayfun Talipoğlu, "Beni masa başı programcılığından, olay yeri programcılığına geçirdi. Hiç ’gazete ya da televizyon yönetici olayım’ demedi, ’beni sokaktan almayın’ dedi. Bir insan hastaneye yatana kadar elinde fotoğraf makinesiyle dolaşıyorsa, bu başka bir sevdadır. Ben, onu ölüme uğurlamıyorum, meslek hayatındaki 40’ıncı yılını kutlamak için burdayım" diye konuştu. Usta televizyoncu Halit Kıvanç konuşmasında "Ondan kaç yaş büyük bir abisi olarak ben burada konuşmakta zorlanıyorum. Nur içinde yatsın, diyecek bir şeyim yok. Öz evlatlarından birini kaybeden baba gibiyim" şeklinde konuştu.

KARDEŞİ VASİYETİNİ YERİNE GETİRDİ

Kız kardeşi Işıl Ay, törende yaptığı konuşmanın ardından, Ay’ın vasiyetini yerine getirdi. Işıl Ay, "Sanatçı bir ailenin oğluydu, 55 yıllık abimdi. Hastane odasında otururken, bana bir vasiyeti oldu. Bu vasiyeti burda herkesin huzurda söylemek istedim. ’Yine O Menekşe Gözler Aralı’ şarkısını çok severdi, annem bizi o ninilerle büyüttü. ’Lütfen, mezarımın başında bana bu ninniyi mırıldanır mısın?’ dedi. Şimdi bu üzüntümle çok zor olacak, ama onun için söyleyeceğim" dedi. Işıl Ay gözyaşları içinde abisinin vasiyetini gerçekleştirdi. Boynunda taşıdığı babasının fotoğraf makinesiyle sahneye çıkan Ulaş Can Ay ise, A Takımı ekibini sahneye davet etti. Sahneye gelen A Takımı ekibinin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

SAVAŞ AY SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

GIRTLAK Kanseri tedavisi gördüğü hastanede, önceki gün yaşamını yitiren usta gazeteci Savaş Ay, meslektaşları, sevenleri ve aralarında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu çok sayıda siyasetçi, sanatçı, meslektaşı, dostları ve yakınlarının katıldığı törenle toprağa verildi. Fatih Camii’nde düzenlenen tören sırasında, avluda 3 ayrı cenazenin daha bulunması nedeniyle izdiham yaşandı. İzdiham sonrası cenaze yakınları ile gazeteciler arasında kavga çıktı.

Savaş Ay için, önce çalıştığı Sabah Gazetesi önünde, ardından da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir tören düzenlendi. Ay’ın cenazesi daha sonra Fatih Camii’ne getirildi. Burada taziyeleri Ay’ın oğlu Ulaş Ay, kızı Sanem Ay ve yakınları kabul etti. Cenaze törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, sanatçı Orhan Gencebay, Kerem Alışık, Uğur Dündar, Ay’ın çok sayıda meslektaşı, ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.

BAŞBAKANIMIZ VE HÜKÜMETİMİZ ADINA GELDİM


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Başbakanımız adına, hükümetimiz adına tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum. Başbakanımız bizzat cenazeye gelecekti, fakat programı müsait olmadı. Başbakanımız ve hükümetimiz adına ben ve diğer arkadaşlarımız katıldık. Seveni çok olan birisiydi. Arkasında dua edeni çok. Allah rahmet eylesin” dedi.

Diğer siyasiler ise Savaş Ay için şunları söyleri:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Kendisini en son annesi vefat ettiğinde evini ziyaret edip başsağlığı dilemiştim. Medya dünyamızın çok önemli bir ismiydi. Allah rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun.”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: “Savaş Ay Türkiye’de halktan biriydi. Halk gibi düşünen, halk gibi konuşan, halkın hissiyatına, düşüncelerine tercüman olan birisiydi. Hem sanat dünyasında hem medyada büyük emeği oldu. Allah rahmet eylesin.”

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül: “Kendi tarzı olan, heyecanı olan farklı bir meslektaşınızdı. Basın dünyamızın özellikle amiral gemisiydi. Savaş Ay, 24 saat haberi yaşardı. Yaptığına inanır ve inandığını yapardı. Sevenlerinin bu kadar çok olması da, yaptığı işlerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Allah rahmet eylesin.”

CENAZEDE İZDİHAM, ARDINDAN KAVGA ÇIKTI


Savaş Ay’ın cenazesine yoğun bir katılım oldu. Ay’ın cenazesi dışında Fatih Camisi’nde 3 cenaze daha vardı. Avlu tamamen dolarken, cenazeye gelen korumalar, siyasiler için önlerde yer bulmaya çalıştı. Bu sırada ön sırada bulunan gazeteciler, tabut ve cenaze yakınları arasında sıkıştı. Yaşanan izdiham sonrası Ay’ın tabutunun hemen yanında bulunan cenaze sahipleri, basın mensuplarına saldırdı. Yaşanan kavga sonrası gazetecilerden yaralananlar oldu, kameralar kırıldı. Kavga nedeniyle uzun süre cenaze namazına geçilemedi. Gazetecilerin ön taraftan çıkarılmasının ardından kavga yatıştı.

Savaş Ay’ın cenazesi, ikindiden sonra kılınan cenaze namazın ardından omuzlara alınarak cenaze arabasına kondu. Cenaze, alkışlar eşliğinde götürüldüğü Topkapı’da Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verildi

DHA