MedyaFaresi MedyaFaresi

Sarkozy yandaş medya yaratmak için kime teklif götürdü?

Fransız basını yine Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de adının karıştığı şaibeli bir pazarlıkla çalkalanıyor.

Eklenme: 02 Ekim 2010 10:49 - Güncelleme: 28 Mart 2016 00:22
Söylentilere göre, popülaritesi giderek düşen Sarkozy, yandaş medya oluşturmak için silah devi milyarder milletvekili Dassault'ya, "Satışa çıkarılan gazete Le Parisien'i alırsan, ben de senden uçak alırım" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi "yandaş medya" yaratma girişimleri devam ediyor. Daha önce ülkenin en saygın gazetesi Le Monde'un ihalesini yakın arkadaşı Orange-France Telecom'un patronuna "ayarlayamayan" Sarkozy, şimdi de tiraj kaybı nedeniyle sahibi Marie-Odile Amaury tarafından 200 milyon euro'ya satışa çıkarılan 66 yıllık köklü tabloid gazetesi Le Parisien'in satışı için devreye girdi.

Gazete çalışanları karşı

Sarkozy, hükümet yanlısı tek gazete Le Figaro'nun sahibi, savaş uçağı Rafale üreticisi, iktidar partisi UMP'nin milletvekili Serge Dassault'yu Le Parisien'i almak için devreye soktu. Le Point Dergisi'nin internet sitesindeki iddiaya göre, Sarkozy gazeteyi alma konusunda bir araştırma yapmasını istediği Dassult'ya "Le Parisien'i alırsan, 2013'e kadar 11 Rafale savaş uçağı alırım" dedi. Serge Dassault'nun sahibi olduğu Le Figaro'nun hükümet yanlısı yayınlarına işaret eden Le Parisien çalışanları sendikası SDJ de bir açıklama yaparak "Le Parisien, bir adamın, bir şirketin ya da bir politik partinin hizmetine giremez. Gazete sahipleri redaksiyon bağımsızlığını garanti altına almalıdır" diyerek endişelerini dile getirdi. İş adamı pazarlık yapıldığı iddialarını reddediyor. Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçildikten sonra yatında tatil yaptığı işadamı Vincent Bollore de gazeteyi almak isteyen isimler arasında yer alıyor.

Le Monde fiyasko olmuştu

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy daha önce de krize giren Le Monde Gazetesi'nin satışı için devreye girmişti. Cumhurbaşkanı Sarkozy, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Eric Fottorino'yu satışla ilgili olarak Elysee'ye çağırmıştı.

Sarkozy, gazetenin Berge-Pigasse-Niel üçlüsüne değil, yakın arkadaşı Orange-France Telecom'un patronu Claude Perdriel'e satılmasını istemişti. Ancak gazetede hissesi bulunan Le Monde Yazarlar Şirketi'ne bağlı tüm çalışanlar Perdriel karşıtı oy kullanmıştı.