MedyaFaresi MedyaFaresi

Şanlıurfa'da yıkım gerginliği

Şanlıurfa’nın merkez Eyyübiye İlçesi'ne bağlı Osmanlı Mahallesi’nde, Hazine arazisi üzerindeki 20 kaçak yapının yıkımı sırasında olaylar çıktı.

Eklenme: 18 Nisan 2014 14:44 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 21:20

Ateş yakıp, yola barikat kuran inşaat sahipleri belediyenin yıkım ekiplerine taş ve sopalarla saldırdı. Olayların büyümesi üzerine çevik kuvvet ekipleri, biber gazı ve TOMA’dan tazyikli su sıkarak eylemcilere müdahalede bulundu. Olayda 3’ü kadın, 3'ü belediye görevlisi toplam 9 kişi yaralandı.

30 Mart yerel seçimlerini fırsat bilerek Osmanlı Mahallesi’ndeki Hazine arazisi üzerine ev ve işyeri yapan, inşaatlarına kat fazlası çıkanların belirlenmesi üzerine belediye ekipleri harekete geçti. İzinsiz yapılar konusunda belediye yıkım ekipleri, ev ve işyeri sahiplerine tebligatla uyarıda bulundu. Tebligat süresinin dolmasının ardından yıkım ekipleri, iş makineleriyle birlikte sabah saatlerinde Osmanlı Mahallesi’ne gitti. Çevik kuvvet polisi ve zabıtaların da geniş önlem aldığı mahallede, kaçak olarak yapıldığı belirlenen 1 inşaat temeli iş makineleriyle yıkıldı.

ARBEDE ÇIKTI
Yıkım işleminin başladığı gören mahalle sakinlerinin birbirlerine haber vermesi üzerine olay yerinde yaklaşık 300 kişi toplandı. Diğer 19 ev ve işyerinin yıkılmaması için ateş yakıp, yola barikat kuran kaçak yapı sahipleri ile belediye yıkım görevlileri arasında tartışma çıktı. İnşaatlarını yıktırmak istemeyenler, polis ve belediye görevlilerine taş ve sopalarla saldırdı. Bunun üzerine polis ise kalabalığa biber gazı ve TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu. Çıkan olaylar sırasında bazı kadınlar sinir krizleri geçirip saçlarını yolarken, bazı kadınlar ise biber gazından etkilenerek baygınlık geçirdi.
Arbedede yaralanan 1'i belediye basın birimi görevlisi, 2'si zabıta ve 3’ü kadın toplam 9 kişi, olay yerine çağrılan ambulans ve özel araçlarla tedavi edilmek üzere hastaneye götürüldü.

YIKIM ERTELENDİ
Çıkan olayların ardından belediye yetkilileri ile polis müdürleri görüştü ve 19 kaçak yapının yıkımı ertelendi. Yıkımın ertelenmesinin ardından da polisler, mahalleden çekildi.