MedyaFaresi MedyaFaresi

Şanlıurfa Belediye Başkanı'na silahlı saldırı

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin silahlı saldırıya uğradığını, Çiftçi'nin saldırıdan yara almadan kurtulduğunu bildirdi.

Eklenme: 28 Eylül 2015 20:22 - Güncelleme: 25 Mart 2016 19:00

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Nihat Çiftçi'nin içinde bulunduğu makam aracına Siverek ilçesinde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan olmazken, polis kaçan saldırganları yakalamak için çalışma başlattı.

 
 
Celalettin Güvenç'in istifa ederek AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili adayı olmasının ardından boşalan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine meclis üyelerinin oylamasıyla geçen 6 Eylül'de seçilen Nihat Çiftçi, bugün çeşitli temaslarda bulunmak üzere Siverek'e gitti. Burada sosyal tesis açılışı da yapan Başkan Çiftçi, akşam saatlerinde Şanlıurfa'ya dönmek üzere yola çıktı. Kente dönen Çiftçi'nin içinde bulunduğu makam aracına, ilçe çıkışındaki Siverek Devlet Hastanesi yakınlarında kimliği belirsiz kişi şada kişilerce uzun namlulu tüfeklerle çapraz ateş açıldı. Açılan ateşte lastikleri patlayan otomobilde hasar oluşurken, yaralanan olmadı. Saldırganların kaçmasının ardından makam aracındaki Başkan Nihat Çiftçi ile şoför ve koruması, önünde ilerleyen koruma aracıyla bölgeden uzaklaştırıldı.

Yaşananların ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Zırhlı araçla olay yerine giden polisler çevrede önlem alırken, saldırganların bulunmasına yönelik operasyon başlattı. Saldırıdan yara almadan kurtulan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin ise olay yerine 35 kilometre uzaklıktaki Hilvan ilçesine gittiği bildirildi.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Çiftçi'nin bulunduğu konvoyun Siverek çıkışında çapraz ateşe maruz kaldığını  belirterek, "Herhangi bir yaralananın olmadığı olayda araçlarda maddi hasar  meydana geldi. Olayı çok yönlü araştırıyoruz" dedi.

ÖMER ÇELİK'TEN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer  Çelik, silahlı saldırıya uğrayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat  Çiftçi'yi arayarak geçmiş olsun diledi. 
 
Çelik, Siverek-Hilvan karayolunda uğradığı silahlı saldırıdan yara  almadan kurtulan Büyükşehir Belediye Başkanı Çiftçi'yi telefonla arayarak sağlık  durumu hakkında bilgi aldı ve geçmiş olsun dileğinde bulundu. 
 
Ömer Çelik, Vali İzzettin Küçük'ü de arayarak saldırıya ilişkin bilgi  aldı. 
 
Twitter'deki hesabında saldırıyı lanetleyen Çelik, "Şanlıurfa  Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi silahlı saldırıya uğradı, Allah'a  şükür yara almadan kurtuldu. Şimdi Belediye Başkanımızla ve Şanlıurfa Valimizle  konuştum. Belediye Başkanımıza geçmiş olsun diyoruz. Bu saldırıyı lanetliyoruz.  Gerçekleşen saldırı sonrası güvenlik güçlerimiz saldırganları yakalamak için  üstün gayret sarf ediyor. Bu lanetli saldırı ve benzerleri halkın temsilcilerini  ve sadece halk için çalışanları engellenmeye dönüktür. Ama amacına ulaşamaz.  Belediye Başkanımıza ve tüm Urfa halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz"  ifadesini kullandı.