MedyaFaresi MedyaFaresi

Sanem Çelik: Oynamayı öyle özlüyorum ki..

Bir dönemin fenomen dizisi ‘Aliye’yle kariyerinin zirvesindeyken ani bir kararla Amerika’ya yerleşip uzun süredir orada yaşayan Sanem Çelik, ‘Filler ve Çimen’den yıllar sonra yine bir Derviş Zaim filmi ‘Balık’la sahalara döndü. Çelik, “Seçici...

Eklenme: 26 Eylül 2014 10:20 - Güncelleme: 22 Mart 2016 20:22

SANEM ÇELİK FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN

Kariyerinizin en iyi filmi olarak gördüğüm ‘Filler ve Çimen’in yönetmeninden yıllar sonra teklif gelinse insan gözü kapalı ‘Evet’ der diye düşünüyorum. Yıllar sonra yeniden Derviş Zaim’le çalışmak heyecan verici olsa gerek… Sizin de böyle bir hissiniz var mıydı? Yoksa ben senaryoya bakarım mı dersiniz?

Söz konusu Derviş Zaim ise elbette ki “evet" denmeyecek bir senaryo okumayacağımı biliyordum, yine de okunmamış bir senaryo için onay vermeyi ne Derviş Bey ne de ben profesyonelce bulurum ki, bir oyuncu civa değildir her kılığa girme becerisini gösteremez.
51. Altın Portakal’da yarışacak ‘Balık’ın senaryosunda sizi en çok etkileyen ne oldu?

Baştan sona akıcı kurgusu, müthiş anlatımı gücü ve hikayesi, çağdaş, üstelik inişli çıkışlı, güldüren, ağlatan, öğreten, hatırlatan, bu doğa-insan ilişkisi yaratımından etkilenmemek mümkün değildi.

İnsanın doğayla ilişkisi meselesi sizin de kafanızı meşgul eden bir şey midir? Bu en büyük küresel meseleyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Hem de nasıl! İnsanın  kendisinin de doğa olduğunu hatırlaması için öncelikle kendini tanımasının önemli olduğunu söyleyip dururum. Kişi kendini tanırsa, kendisiyle barışır. Böylece çevresindeki her şeyi tanır ve saygısı, sevgisi anlayışı artar. Hal böyleyken karıncayı bile incitmek fazlasıyla zor olur. Çünkü ego artık dengesini bulmuştur, kişiyi kontrol edemez.
Kasabalı bir kadını oynamak tedirgin etti mi sizi yoksa aksine daha da mı heyecanlandırdı?

Amerika’dan geldim film için. Başka bir dil, başka bir kültürden. Tedirginlikten ziyade uzun zamandır sinema kamerasının önüne geçmediğimden dolayı pek bir heyecanlıydım doğrusu.

Role hazırlanırken canlandırdığınız karaktere benzer kadınları gözlemleme gibi bir çabaya girdiniz mi yoksa tek yol göstericiniz senaryo ve yönetmenin söyledikleri miydi?

Bir haftada toparlanıp ABD’den Bursa’ya indim ve kendimi Filiz rolünün içinde buldum desem, içgüdülerim ve yönetmenime teslim olduğum anlamına gelir sanırım. 

TAMAMI İÇİN TIKLAYIN