MedyaFaresi MedyaFaresi

Şampiyon safkan Bold Pilot öldü

Türkiye'nin önde gelen atçılarından merhum Özdemir Atman'a ait Bold Pilot isimli şampiyon safkan öldü.

Eklenme: 30 Nisan 2015 11:54 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 05:10

Jokey Halis Karataş ile özdeşleşen ve büyük şampiyonluklar kazanan İngiliz atı Bold Pilot, yarış yaşamına 28 Mayıs 1995'te 2 yaşında Veliefendi'de başladı. Bold Pilot'un 1996 yılında Gazi Koşusu'nu kazanırken elde ettiği 2.26.22'lik rekor hala kırılamadı. 

SON YARIŞINI 1998'DE KOŞTU

Bold Pilot son olarak 1998 yılında 3 kez start alıp, bunlardan Fevzi Çakmak Koşusu'nu kazandı. Safkan, 16 Ağustos 1998'de katılıp kazandığı Başbakanlık Koşusu ile pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda etti. 

GEÇEN YIL ONA ÖZEL JÜBİLE YAPILDI

Bold Pliot, son olarak geçtiğimiz yıl, 30 Haziran günü gerçekleştirilen Gazi Festivali etkinlikleri içerisinde Veliefendi Hipodromu'na getirilerek sevenleri ile bir kere daha buluşturulmuştu. Bir anlamda daha önce yapılamamış olan jübilesi de gerçekleştirilen safkan, hipodromdaki binlerce yarışsever tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. 

32 YAVRUSUNDAN 11'İ YARIŞ KAZANDI

Bold Pilot'ın 2003 yılında başlayan aygırlık kariyerinde ise bugüne kadar toplam 32 koşan yavrusundan 11'i yarış kazanma başarısını gösterdi. 

ÖZEL TİŞÖRTLER YAPILDI

Bold Pilot o kadar büyük bir şampiyondu ki, onun adına tişört, şapka gibi hatıra eşyalar yapıldı.

KARATAŞ: ONUN YERİ APAYRIYDI

Jokey Halis Karataş, geçmiş yıllarda verdiği bir röportajda, Bold Pilot için şunları söylemişti: Bold Pilot'un benim için yeri apayrı. Bana hem 1996'da ilk Gazi Koşusu'nu, hem de 20 önemli koşuyu kazandırdı. Onunla ayrı, özel bir iletişimimiz vardı. Çok keyifliydi. O ne zaman isterse çalışmaya başlardık. Etrafı seyretmeyi, bakmayı, kendini dinlemeyi çok severdi. Ben de izin verirdim. Normalde çalışma 10-15 dakikadır ama Bold Pilot ile bayağı uzun sürüyordu" diye anlattı.